E-Dergi Oku 
YALOVA MARİN

'Köprüüstü Simülatörü"10 Haziran 2020 Günü Törenle Açıldı.

'Köprüüstü Simülatörü"10 Haziran 2020 Günü Törenle Açıldı.

13 Haziran 2020 | HABERLER2.738 kez okundu

2019 PROF. DR. FUAT SEZGİN YILI” anısına Piri Reis Üniversitesi tarafından Gülhane Parkında bulunan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Ziyaretçilerinin Kullanımına Sunulan “KÖPRÜÜSTÜ SİMÜLATÖRÜ” 10 Haziran 2020 günü törenle açıldı.
Tören; “Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı” Başkanı Mecit Çetinkaya, Dr. Ursula Sezgin, Vakfın Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Erdoğan, Kurucu Başkanı Ethem Sancak, Deniz Ticaret Odası Başkanı Sn. Tamer Kıran, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ve müzenin üst düzey yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşti.
Üniversitede ayrıca; 17 Aralık, Salı günü “2019 Prof.Dr.Fuat SEZGİN Yılı Konferansı ve Ödül Töreni gerçekleşti. Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Tarihi Uygulama Ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen bilimsel makale yarışması ile lise düzeyindeki öğrenciler arasında düzenlenen resim ve gemi modeli yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.
Köprüüstü Simülatörünün esas amacı; Uluslararası Denizcilik Teşkilatı (IMO) standartlarına uygun olarak kullanıcılara mümkün olan en gerçekçi gemi manevra eğitimini yaptırmak ve simülator kullanılarak daha düşük maliyetle yönetim seviyesinde bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini sağlamaktır. 
Simülatörün, Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından kurulan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne konulmasının amacı ise; matematiksel coğrafya sayesinde müslüman bilim adamlarının denizcilik bilimine yaptıkları katkıları ortaya çıkaran ve kendisi de bir denizcilik tarihçisi olan hocamıza denizci bir üniversite olarak vefa borcumuzun ödenmesidir.
Bu simülatörle; denizcilik konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan halkımız ve çocuklarımızın en azından ilgi duyabilecekleri Istanbul Boğazı gibi stratejik önemi olan bir ortamda, bir geminin hem dümeni ve hem de makinalarını kullanarak boğazdan geçmeleri deneyimini yaşamalarının onlara denizcilik sevgisi aşılayacağını değerlendirmekteyiz. Böyle bir simulator Türkiye’de ilk kez bir müze ortamında halkımız ve çocuklarımızın kullanımına sunulmaktadır.
PRU Köprüüstü Simülatörü özellikleri; a.160 derecelik görüntü sağlayan 3 Adet 22 inç Monitör, b.1 Adet Manevra Konsolu ve 22 inç Dokunmatik Monitörü, c. 1 Adet Dümen ve 1 Adet Makine Telgrafı(Gaz kolu) d.1 Adet Simülasyon Bilgisayarı, sistem gereksinmelerini, kablo ve yardımcı bağlantılarını ihtiva eden ana gövdeden meydana gelmiştir. Simülatörün boyutları 2X2,20 metre ebadındadır.Bu simülatörün bir diğer önemli özelliği de yerli ve milli imkanlar kullanılarak yapılmış olmasıdır.
Piri Reis Üniversitesi tarafından yaptırılan bu simülatörün halkımızın ve çocuklarımızın denizciliği tanıması ve sevmesi ve onları denizciliğe yöneltmesine önemli katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir.
 


 


İlginizi çekebilir...

Digital Maritime Week 22-26 Haziran 2020 Tarihlerinde Gerçekleşecek ve 5 GünSürecek

Exposhipping Expomaritt Istanbul, 16. Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı, 06-09 Nisan 2021 tarihlerinde IMEAK Deniz Ticaret Odası adına, Infor...
13 Haziran 2020

DFDS'den Yenilenebilir Yakıt Geliştirmek için Dev İşbirliği

Denizcilik ve lojistikte Avrupa'nın lider firması Danimarkalı DFDS, '5 Haziran Dünya Çevre Günü' öncesinde Danimarkalı Copenhagen Airports...
4 Haziran 2020

Denizcilik Sektörü, DTO PLUS'ta Konuşuldu

Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesi Erkan Dereli, İMEAK DTO canlı yayınına katıldı....
4 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.