E-Dergi Oku 

Pompa ve Vana

Pompa ve Vana

31 Ocak 2018 | DOSYA
54. Sayı (Ocak-Şubat 2018)
6.642 kez okundu

Standart Pompa’dan Gemi Uygulamaları için Sürdürülebilir Pompa Sistemleri

Standart Pompa, birçok sektörde olduğu gibi gemi inşa sektöründe de inovatif, yüksek güvenirlikli ve zorlu şartlarda prosese özel ürünleri ile fark yaratıyor...

Gemi uygulamaları, pompaların sıklıkla kullanıldığı alanların başında geliyor. Burada kullanılan pompaların özellikle yerden tasarruf sağlayan “kompakt” tasarıma haiz olması gerekirken “bakım kolaylığı” gereksinimlerini de sağlamak gerekiyor. Özellikle deniz suyu ve sintine hatlarındaki sıvının korozif ve aşındırıcı yapısı ve ağır ortam ve çalışma koşulları, pompalar için zorlu bir uygulama alanı oluşturuyor. Bu bağlamda “yüksek güvenirlik”, “yüksek dayanım” ve “düşük ömür boyu maliyet” gibi kriterler gemi uygulamalarının vazgeçilmezi oluyor. 

SNL ve SNLV-H Serisi Inline Pompalar

SNL ve SNLV-H serisi pompalar inline tasarımı sayesinde düz boruya monte edilebilme özelliği ile hızlı ve kolay kurulum imkanı sağlıyor. Optimize edilmiş hidrolik tasarımı ile yüksek verimlilik sağlarken kompakt tasarımı ile de montaj kolaylığı sağlıyor. Bronz, paslanmaz çelik ve dubleks paslanmaz çelik malzeme seçenekleriyle deniz suyu ve korozif sıvılarda en optimum çözümü sunuyor. Modüler tasarımı sayesinde gemi ve kara stoklarını azaltıyor, yedek parça maliyetlerini düşürüyor. İsteğe bağlı olarak entegre edilebilen vakum pompalı veya hava ejektörlü emiş sistemi ile emme tesisatında bulunan hava otomatik olarak tahliye ediliyor ve pompa güvenilir bir çalışma sergiliyor.

Gemilerde; tatlı su soğutma sistemleri, deniz suyu sistemleri, balast sistemi, sintine sistemi, yangın söndürme, hidrofor sistemleri gibi alanlarda uygulanabiliyor. Ürünlerin özellikleri ve avantajları ise şöyle sıralanabilir:
• Kullanım kolaylığı
• Kolay adaptasyon
• Kolay tesisat bağlantısı
• Modüler tasarım
• Hızlı devreye alma
• Enerji tasarrufu
• Düşük işletme maliyeti

Savunma Sanayinin Yerli Gururu

Türkiye’de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilmekte olan en büyük ve ileri teknolojiye sahip Harp Gemileri, Standart Pompa ürünleri ile denize açılıyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Deniz Kuvvetlerinin projelerinde yer alan Standart Pompa ürünleri, yüzde 100 yerli üretim sayesinde Yerli Sanayi Katılım teşvik oranlarını destekliyor. Standart Pompa ürünlerinin kullanıldığı bazı Savunma Sanayi projeleri şunlar: Dearsan Tersanesi’nde inşa edilen 16 adet YTKB (Yeni Tip Karakol Botu); İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi’nin yükleniciliğini üstlendiği MOSHIP (Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi), SISMIK (Sismik Araştırma Gemisi) ve 2 adet KURYED (Kurtarma ve Yedekleme Gemisi); Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin inşa ettiği LST (Tank Çıkarma Gemisi) ve LCT (Çıkarma Gemisi).


Wilo Özel Müşteri ve Proje Müdürü Gökhan Uzuner: “Wilo Ürünleri, Yüzde 90’a Varan Oranlarda Enerji Verimliliği Sağlıyor”

Alman merkezli Wilo, 60 ülkedeki satış firmaları ve 7 bin 400’ün üzerinde çalışanı ile tüm dünyada hizmet veren bir pompa üreticisi. Firmanın gemi inşa sanayiine yönelik ürünleri ve faaliyetleriyle ilgili Özel Müşteri ve Proje Müdürü Gökhan Uzuner’den bilgi aldık...

Sirkülasyon pompasının mucidi olan Almanya merkezli Wilo, yaklaşık 150 yıldır pompa ve pompa sistemleri sektörüne öncülük yapıyor. Wilo bugün, 60 ülkedeki satış firmaları ve 7 bin 400’ün üzerinde çalışanı ile 1,3 milyar euro’yu aşan ciroya sahip. Uzun yıllar boyunca bina teknolojileri alanında pazar lideri olan Wilo, 2000’li yılların başından bu yana su temini, drenaj, arıtma, sulama, atıksu ve temiz su terfi gibi altyapı uygulamalarında da söz sahibi bir marka haline geldi. Wilo Türkiye ise 1992 yılında kuruldu. 2017’de 25. yılını tamamladı. Şirket, İstanbul Tuzla’da bulunan LEED Gold Sertifikalı yeşil binasında müşterilerine hizmet veriyor.

Wilo’nun gemi inşa sanayiine yönelik ürünleri ve faaliyetleriyle ilgili Wilo Özel Müşteri ve Proje Müdürü Gökhan Uzuner’den bilgi aldık. Uzuner, Wilo’nun gemi inşa sanayine yönelik ürünleriyle ilgili şu bilgileri veriyor: “Deniz suyu hidroforu, yangın söndürme sistemlerinde kullanılan yangın hidroforları, tatlı su kullanma suyu hidroforu, ısıtma ve soğutma sistemlerinde sirkülasyon pompaları, sıcak su resirkülasyon pompaları, pis su pompaları, sintine suyu atıksu pompaları, yatay ve dikey balast veya balans tankı pompaları, gemilere yönelik ürünlerimizin en önemli kısmını oluşturuyor. Yangınla mücadele hidroforları, genelde tuzlu suda çalıştığından bronz veya tuzlu suya uygun yüksek kalite paslanmaz çelik malzemelerden imal edilmiş olmalı. Çoğunlukla ana yangın pompalarını besleyen birincil besleme pompaları veya hidrofor setleri kullanılıyor.”

Türkiye’de irili ufaklı yaklaşık 80 adet faal tersane bulunduğunu belirten Gökhan Uzuner, “Bu tersanelerde başlıca olarak yük gemileri, kimyasal tankerler, mega yatlar ve balıkçı teknelerinin gemi inşaları ile bakım ve onarımları yapılıyor. Tersanelerin büyük kısmı İstanbul Tuzla’da yer alıyor. Özellikle 2006-2009 yılları arasında kat kat büyüyen Türkiye gemi inşa sanayisi dünyada ilk 10 ülke arasına girdi, taleplere cevap verebilmek için Yalova Altınova bölgesinde yeni tersaneler kuruldu. Ancak 2008-2009 yıllarında Avrupa’da oluşan ekonomik kriz sonrasında siparişlerinin büyük bir bölümü iptal edildi. Son yıllarda MİLGEM (Milli Gemi) projesi kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan korvet tipi gemilerin inşası için çalışma başlatıldı ve Marmara Bölgesi’ndeki tersaneler bu gemilerin yapımında yer aldı. Gemilerin yapımı yaklaşık 4 yılda tamamlanıyor. Gemilerde kullanılan santrifüj pompalar için tip onay sertifikası ve klas belgesi ile birlikte gerektiğinde Askeri Kurallar Kitabı’na uygunluk gibi sertifikalar isteniyor. Testler ülkede bulunan genelde LLOYD sörveyörleri veya Türk Loydu tarafından yetkilendirilmiş taşeron denetçi kuruluş gözetiminde gerçekleştiriliyor. Pompa eğrisi üzerinde belirlenen farklı çalışma noktalarındaki basınç ve debi değerleri baz alınarak performans testi başta olmak üzere ses ve titreşim testleri, bazı elektrik değer kontrolleri gibi testler gerçekleştiriliyor. Bu testlerin sonunda pompalar üzerinde onay numaraları markalanıyor” diyor. 

Wilo’nun bu alandaki Ar-Ge çalışmalarından da bahseden Uzuner, şöyle devam ediyor: “Son zamanlarda gemilerdeki önemli konulardan birisi yakıt verimliliği ve hava kirliliğinin yanında enerji tasarrufu. Özellikle elektrik enerjisi için jeneratörlerin dışında güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve yakıt pilleri gibi alternatif enerji kaynakları son dönemde gündeme geldi. Pompalar her alanda olduğu gibi gemilerde de elektrik enerjisini harcayan, fakat bir o kadar da sistemlerin kilit noktalarında iş yapan makineler. Dolayısıyla enerji verimliliği yüksek pompalar gemilerde enerji tasarrufu açısından büyük önem arz ediyor.” 

“Genel olarak gemilerdeki pompalarda teknoloji ve trendin, malzeme yapısı ve kalitesinin geliştirilmesi ve enerji tasarrufu yönünde ilerlediğini söyleyebiliriz. Tabii ki, kullanılan markanın güvenilirliği ve yaygınlığı da öne çıkıyor. Wilo olarak özellikle ürünlerde enerji tasarrufunu en üst seviyeye çıkarmak için Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Her yıl ciromuzun yüzde 3,5’ini Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Ürünlerimiz yüzde 80-90 oranlarına kadar enerji verimliliği sağlayarak fark yaratıyor.” 

Wilo Özel Müşteri ve Proje Müdürü Gökhan Uzuner, satış sonrası hizmetleriyle ilgili de şu bilgileri veriyor: “Wilo olarak her alanda olduğu gibi gemicilik ve tersane sektöründe de 7/24 hizmet veriyoruz. Wilo’nun global marka olmasından dolayı seyir halinde acil servis taleplerine karşı gemiler için dünyada bulunan diğer ülke limanlarında servis hizmet ve desteği sağlayabilecek güçteyiz. Ayrıca Türkiye limanlarına uğrayan gemilerde arızalanmış pompalar için acil değişim ihtiyacı olabiliyor. Bu durumda genelde yabancı markalar onay açısından avantajlı oluyor.”

“Kısa sürede Türk gemicilik ve denizcilik sektörünün tekrar hak ettiği yerlere geleceğini ümit ediyorum. Türkiye denizcilik sektöründeki yüzyılları aşan tecrübesiyle dünyadaki önemli oyunculardan birisi olacaktır. Bizler de yardımcı ekipman üreticileri olarak pompa alanında yeni teknoloji ve malzeme tedariği konusunda öncü konumumuzu sürdüreceğiz.”


Kalite ve Güven’le Özdeşleşmiş Marka: Ayvaz

Ayvaz, gemi inşa sanayii için; ana ve yardımcı makinaların egzoz sistemlerinde kullanılan genleşme kompansatörleri, makine dairesindeki tüm yağ/yakıt/su tanklarındaki manyetik seviye göstergeleri ve alarm sistemleri, güverte boru hatlarında kullanılan metal ve kauçuk kompansatörler, kargo alarmları, sintine alarmları, vanalar, kondenstop ve hortum grupları üretiyor...

Ayvaz bundan 70 yıl önce, İstanbul Karaköy’deki Perşembe Pazarı’nda 16 kişilik bir ekiple musluk üretimi yapmaya başlayan mütevazı bir imalathane iken, bugün sadece merkez fabrikasında 500’ün üzerinde çalışanıyla Türkiye tesisat sektörüne adını yazdırmış büyük bir şirket. Vana, kompansatör, esnek metal hortum, kondenstop, seviye kontrol cihazı, yangın ürünleri ve yalıtım ceketleri gibi çok zengin bir ürün gamına sahip olan Ayvaz, yurt içinde 10 bölge müdürlüğü ve 78 bayisi ile hizmet veriyor. İstanbul’daki merkez fabrikasının yanı sıra Bulgaristan, Rusya, Polonya ve Çin’deki fabrikalarında da üretim yapılıyor. Yurt dışında; Rusya, Ukrayna, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Dubai, Polonya, Çin, Kazakistan ve Sırbistan’da kurulan bölge ofisleri ve dünyanın değişik noktalarındaki 252 distribütörü sayesinde zengin bir satış ağıyla 95 ülkeye ihracat yapıyor. Kendi ürettiği ürünlerin yanı sıra distribütörlüğünü yapmış olduğu dünya devi markaların ürünlerini de piyasaya kazandıran Ayvaz; uluslararası anlamda yüksek tecrübesi ve güçlü marka imajı sayesinde dünyanın en prestijli projelerinde tercih ediliyor. Ayvaz ürünleri bugün gıda, otomotiv, tekstil, kimya, petrokimya, enerji, denizcilik gibi farklı sektörlerde ve toplu konut, AVM, hastane, rezidans, havaalanı gibi birçok yapıda güvenle kullanılıyor. Ayvaz, kısa adı Euro-Qualiflex (AEQ) olan Avrupa Kompansatör ve Esnek Metal Hortum Üreticileri Birliği’nde Türkiye’yi temsil eden ilk ve tek şirket konumunda. Uzun yıllardır “İhracatın Yıldızı Ödülleri”ne layık görülüyor ve kendi alanında en çok ihracat yapan şirketlerden biri olma unvanını koruyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “İlk 1000 İhracatçı Araştırması” kapsamında açıkladığı listelerde hızlı yükselişine devam eden Ayvaz, İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin ikinci büyük 500 sanayi kuruluşu” listesinde de yer alarak iç ve dış ticaretteki yükselişiyle adından söz ettirmeye devam ediyor.

Gemi İnşa ve Gemi Makine Mühendisi Özen Acar: “Gemi inşa, Ayvaz tarihinde önemli bir yere sahip”

Firmanın gemi inşa sanayiine yönelik ürünleriyle ilgili bilgi aldığımız Gemi İnşa ve Gemi Makine Mühendisi Özen Acar, Ayvaz’ın son yıllarda yat ve gemi inşa sektöründe ürün gamına çok sayıda yeni ürün eklediğini belirterek şunları söylüyor: “Ana ve yardımcı makinaların egzoz sistemlerinde kullanılan genleşme kompansatörleri, makine dairesindeki tüm yağ/yakıt/su tanklarındaki manyetik seviye göstergeleri ve alarm sistemleri, güverte boru hatlarında kullanılan metal ve kauçuk kompansatörler, kargo alarmları, sintine alarmları, vanalar, kondenstop ve hortum grupları kendi üretimimiz olan ürünler. Bunun dışında alanında dünya çapında öne çıkmış birçok markanın distribütörlüğünü de yapıyoruz. Bunların arasında belki de en önemlisi, Alman vana üreticisi ARI-Armaturen. Bu markanın tüm ürünlerinin Türkiye’deki tek temsilcisiyiz ve bu konuda ciddi bir stoğa sahibiz.”

“Ürün gamımızın zenginliğiyle birlikte sektörde fark yaratmamızı ve tercih edilmemizi sağlayan en önemli özelliğimiz modern üretim tesislerimizde uluslararası kalite ve standartlara uygun olarak üretim yapmamız. Ürünlerimizin DNV/GL, BV, RINA, LR ve Türk Loydu belgeleri bulunuyor. Tip onay belgelerinin dışında, istendiği takdirde ilgili ürünlerde sörvey gözetiminde gerçekleşen testler fabrika ortamında yapılıyor.” “Teknolojiyi ve yeni kuralları takip etmek zorundayız. Hiçbir sistem aynı kalmıyor. İnovasyon olmazsa olmazımız diyebilirim. Fabrika içerisinde bağımsız olarak çalışan Ar-Ge departmanımız mevcut. Müşterilerimizden gelen taleplere göre çalışmalar yapıyor, her sene ürün gamımıza yeni ürünler ekliyoruz. Piyasayı ve yeni sistemleri takip etmek, mevcut ürünlerimizi geliştirmek ve entegrasyonlarını sağlamak için de yoğun mesai harcıyoruz.”

“Ayvaz’ın marka imajı çok güçlü ve ürün gamı çok zengin olduğunu için, Türkiye ve dünyanın dört bir yanında, birçok sektörde varız. Gemi inşa sektörü de Ayvaz’ın çok güçlü bir şekilde faaliyet gösterdiği alanlardan biri ve dahası Ayvaz tarihinde de önemli bir yere sahip. Ayvaz’ın 1960 yılında bronz gemi vanalarının üretimi ve satışına başlaması, onu küçük bir imalathane olmaktan çıkarıp, büyük bir marka haline dönüştürmüştür. Bugün gemi sanayii, Ayvaz cirosu içinde yüzde 10’luk bir paya sahip ve bu oranı her sene artırmaya devam ediyoruz.” 

Önemli projelerde yer aldı 

“Son birkaç yılda genel anlamda dünya ticaretinin yavaşlamasıyla ticari yat ve gemi inşasında gözle görülür bir azalma yaşandı. Buna karşın özellikle son üç yılda ülkemizde inşa edilen askeri projelerde ciddi bir hızlanma söz konusu. Ayvaz ürünleri yüzde yüz yerli üretim olması ve Türk Loydu sertifikasına sahip olması nedeniyle önde gelen pek çok projede tercih edilen marka oldu. Örneğin Anadolu Deniz İnşaat Kızakları’nda inşa edilen LCT ve LST çıkarma gemilerinde, İstanbul Tersanesi’nde inşa edilen MOSHİP gemisinde ve Sismik Araştırma ve kurtarma gemilerinde, MİLGEM projelerinde, SARBOT modernizasyon projelerinde yer aldık.”

Yeni ihracat hedefi: Uzakdoğu

“Marin ürünlerimizle ilgili ihracat çalışmalarımız da var. Hedef pazarlarımızdan olan marin sektörüne ait çeşitli fuarlara da katılım yapıyoruz. Şu anda ağırlıklı olarak Finlandiya, Norveç, Almanya ve B.A.E’de çeşitli tersanelere doğrudan ya da bayilerimiz aracılığıyla ihracat yapıyoruz. Ayrıca Uzakdoğu pazarını da 2018 ve 2019 hedeflerimiz arasına aldık. Ayvaz, çoğu sektörde olduğu gibi marin sektöründe de dünyanın ileri gelen tersaneleri nezdinde onaylanmış bir tedarikçi durumunda.”

“Piyasada birçok tedarikçi ve üretici bulunsa da, bizce tercih noktasında asıl belirleyici olması gereken konu satış sonrası hizmetler olmalı. Çünkü üretici her zaman malının arkasında durabilmeli. Satış sonrası tüm süreçlerde müşteri memnuniyetini sağlamak bizim olmazsa olmazımız. Bu farkı müşterimize her seferinde özellikle anlatmaya çalışıyoruz. Ayvaz olarak, oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda ihtiyaç duyulan yedek parçayı en kısa sürede temin ediyor, yerinde servis hizmeti veriyoruz.”


Mas Grup Denizcilik Uygulamaları Satış Yöneticisi Osman Çetinkaya: “Mas Grup Ürünleri, Piyasadaki İhtiyacı Fazlasıyla Karşılıyor”

Mas Grup, bina teknolojilerinden endüstriye; ısıtma soğutma sistemlerinden atıksu sistemlerine kadar farklı sektörlere yönelik pompa üretimi yapan bir firma. Gemi inşa sanayii de Mas Grup’un büyük önem verdiği bir sektör. Firmanın gemi inşa sanayiine yönelik ürün ve hizmetleriyle ilgili Mas Grup Denizcilik Uygulamaları Satış Yöneticisi Osman Çetinkaya ile konuştuk...

TERSANE: Mas Grup hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

OSMAN ÇETINKAYA: Mas Grup 1977 yılında kurulmuş, bina teknolojilerinden endüstriye; ısıtma soğutma sistemlerinden atıksu sistemlerine kadar farklı sektörlere yönelik pompa üretimi yapan bir firmadır. Denizcilik de bu sektörlerden biri; aslında firmamızın kuruluşunda bize yol gösteren sektörlerin başında geliyor. O yıllarda Haliç’e gelen tamir gemilerinin ihtiyaçları için özel olarak ürettiğimiz pompalar bizler için çok önemli bir kılavuz olmuştur. Bizim hedef olarak gördüğümüz ve büyük önem verdiğimiz bir sektör. Çünkü ağır sanayinin önemini çok iyi biliyoruz. Gemi inşa sektörüne pompa verebildiğiniz zaman birçok farklı sektör için pompa sağlayabilecek yeterliliğe ulaşıyorsunuz. Gemi inşa sektörüne sunduğunuz pompaların çok zor, sert koşullarda çalışması gerekiyor. Biz de bunun önemini ve kıymetini bildiğimiz için bu alana da eğildik. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında askeri ve ticari önemli projelerde yer aldık.

Mas Grup; pompa, hidrofor ve genleşme tankı imalatı yapıyor. Nasıl ki vücuda kanı kalp pompalıyorsa, tesisat sisteminin kalbi de pompadır. Bu nedenle mekanik tesisat sistemleri için çok önemli bir iş yapıyoruz.

Gemi inşaa sektöründe servis pompaları ve kargo pompaları ile müşterilerimize destek vermekteyiz. Makine ve pompa dairesi uygulamalarında ballast, yangın&emergency yangın, genel servis, sintine, deniz suyu, tank yıkama, sewage, HT-LT uygulamaları, temiz su tahliye, air condition, hidrofor sistemlerinde santrifüj pompalarımız ile; cargo, marine diesel oil, heavy fuel oil, lube oil, sludge, oily  water vb. uygulamalarda ise vidalı ve dişli pompalarımız ile hizmet vermekteyiz. Bunun yanı sıra hava ejektörlü, sıvı halkalı ve kuru vakum pompalı self priming üniteleri, perde geçiş sistemleri, bypass sistemleri gibi donanımlarla da ürünlerimizi kullanım amacı doğrultusunda müşteri ve klas isterleri ile donatmaktayız.

TERSANE: Pompa teknolojileri her geçen gün gelişiyor. Mas Grup, teknoloji geliştirme anlamında ne gibi çalışmalar yapıyor?

OSMAN ÇETINKAYA: Ar-Ge Merkezimiz İstanbul’da yer alıyor ve Düzce fabrikamızla birlikte çalışıyorlar. Ar-Ge ekibimizde 11’i mühendis olmak üzere toplam 17 personelimiz görev yapıyor. Pompa gövdesini, çark yapısını geliştirecek çalışmalarımız sürekli devam ediyor. Çünkü gün geçtikçe daha verimli, enerjiyi daha az kullanan pompalar tercih sebebi oluyor. Enerji verimli ürünler aynı şekilde gemilerde de tercih ediliyor. Çünkü ne kadar verimli pompalar sunabilirseniz, gemide kullanılan jeneratörden kablo kesitlerine kadar müşterilerinizin maliyetlerini aşağı çekilmesine yardımcı oluyorsunuz. Bu nedenle pompa gövdelerimizde ve modellerimizde sürekli revizyonlar yapıyoruz. Kendinden emişli  pompa sistemleri, otomatik emiş sistemleri geliştiriyoruz. Ayrıca yangın söndürme gemilerindeki FIFI System’ler için ana makine tahrikli yangın pompaları üretiyoruz. Yani, FIFI System üreticisi firmaların pompalarını tedarik ediyoruz. Burada, projeye ve çalıştığı alana göre 4000m3/h kapasitelere, 15-16 bar basınçlara kadar pompalar üretiyoruz. Çok büyük balast pompalarının imalatını yapıyoruz. Yüzer havuzlar ve kuru havuzlar için 2500, 3000, 3500 m3/h civarındaki balast pompalarını sektöre sunuyoruz. Bütün bu ürünler ve teknolojiler Ar-Ge ekibimizin çalışmalarıyla geliştiriliyor.

Ürün gamımızda yer alan ürünler, şu andaki Türkiye gemi inşa piyasasındaki pompa ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılıyor. Yurtdışından da, özellikle Uzakdoğu’dan daha büyük projeler geliyor. Bu projeler için de yeni ürünler geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

TERSANE: Gemilerde kullanılan pompaların ne gibi özellikleri, farklılıkları olması gerekiyor?

OSMAN ÇETINKAYA: Öncelikle müşterinize sunacağınız pompayı, tipini, montajını, çalışma şeklini ve amacını çok iyi analiz etmeniz lazım. Ne kadar iyi pompa üretirseniz üretin doğru pompayı seçemez ve müşterinin isteğini yerine getiremezseniz hiçbir kıymeti yok. O yüzden pompa seçimi bizim için en önemli kriter. İkinci etapta pompanızı sağlam ve dayanıklı olarak imal etmeniz gerekiyor. Deniz, korozif ortamın çok olduğu, çok fazla korozif akışkanın olduğu bir sektör. Bu yüzden gemilere sunduğumuz ürünler standart uygulamalardan daha farklı ürünler. Öncelikle malzeme dayanımını sağlamanız lazım. Bu korozif akışkanlara uygun malzemeli ürünler vermeniz lazım. Müşterinin ihtiyacına ve kullanım yerine göre; gövde malzemesinden çark malzemesine, mil malzemesinden salmastra malzemesine kadar farklı opsiyonlar sunmanız lazım.

Pompalarda iki temel bileşen vardır: döküm ve motor. Dökümde; bronz döküm, nikel alüminyum bronz döküm, dubleks paslanmaz çelik, paslanmaz çelik, sfero döküm, pik döküm, uygulayabildiğimiz malzeme opsiyonları. Motor ise pompanın tahrik elemanı. Dizel olabilir, elektrik motoru olabilir. Kullanılan yere ve çalışma şekline göre özel donanımları olması istenebilir. Farklı izolasyon yöntemleri olabilir. Özellikle makine dairesi gibi yüksek sıcaklıktaki noktalarda motor verimlerinin istenilen düzeylerde ve izolasyon dirençlerinde olması gerekir. Biz, tüm bu özelliklere haiz ürünler üretiyoruz. Bunun yanında gemi pompalarımızda bazı tamamlayıcı elemanlarımız da var. Çünkü gemi bir yüzer yapı, bu pompaları bazı dıştan tahrikli ünitelerle donatmanız lazım. Bu konularda müşterilerimiz için tam bir çözüm ortağı olabiliyoruz.

TERSANE: Gemilerde kullanılacak ürünlerde klaslama çok önemli. Siz hangi klas kuruluşlarıyla çalışıyorsunuz? Ürünlerin tip onayı var mı?

OSMAN ÇETINKAYA: Klas konusunu iki başlık altında toplamak daha doğru olacaktır. Plan onay ve ürün sertifikasyonu olarak değerlendirilebilir. Ürün gamımız oldukça geniş, sektörde sıklıkla kullanılan ürünlerimiz için plan onaylarımız bulunuyor. Klaslama konusunda bütün gemi yardımcı makine üreticileri gibi proje bazlı çalışıyoruz. Geminin klası hangi klas kuruluşuyla yapılmışsa, proje bazlı olarak klas sörveyörünü fabrikamıza çağırıyoruz; pompaların malzeme ve döküm sertifikalarını sunuyoruz; performans ve hidrostatik testleri yapılıyor ve geminin klas kuruluşundan klaslatıyoruz. IACS üyesi bütün klas kuruluşlarıyla ve Türk Loydu ile çok başarılı çalışmalar yaptık, yapıyoruz. 300’den fazla projemiz var. Yeni inşanın yanında tamir projelerine de devamlı ürün sağlıyoruz. Artık süreçlere Ar-Ge ekibimizden test mühendisleri arkadaşlara kadar hepimiz aşina olduk. Devamlı kuralları ve değişimleri takip ederek hiçbir sıkıntı yaşamadan klaslamayı tamamlıyoruz.

TERSANE: Gemi inşa sektörünün Mas Grup için önemi nedir? Grup içinde ne kadarlık bir paya sahip?

OSMAN ÇETINKAYA: Denizcilik sektörü, yurtiçi ve yurtdışındaki projelerle beraber Mas Grup içinde yüzde 15’lik bir paya sahip. Son dönemde yurtiçinde büyük düşüş var ama yurtdışı projelerimiz çok iyi gidiyor. Özellikle gemi inşaa sanayiinin yükselişte olduğu Singapur, Malzeya, Çin, Kore gibi ülkeleri hedefliyoruz. Bu bölgedeki fuarlara katılıyoruz. Geçtiğimiz günlerde de Marintech China’ya katıldık. Güzel ve hareketli bir fuar geçirdik.

TERSANE: Uzakdoğu’ya mal satmak kolay değildir. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

OSMAN ÇETINKAYA: Türkiye’de gemi inşa piyasasında bizim için hedef tersanedir. Markaya tersane sahibi karar verebilir. Fakat Uzakdoğu’daki projeler biraz daha farklı ilerliyor. Gemi sahiplerinin tedarikçi listelerinde yer almanız gerekiyor. Tabi bu listelerde yer almak kolay değil. Bizim için bu seviyeye gelmek 10-12 yıllık bir süreç sonucu gerçekleşti. Çok kaliteli ürün sunmanız ve bunu ispatlamanız gerekiyor. İlk başlarda zorlandık tabii. Ama ürünlerimiz kullanıldıkça, kalitesini ispatladı ve tedarikçi listelerine girmeye başladık.

TERSANE: Türkiye’de hangi önemli projelerde yer aldınız?

OSMAN ÇETINKAYA: Bizim için Türkiye’deki en önemli projemiz, milli olması sebebiyle MİLGEM’dir. Bizi hem çok yoran, hem de çok zevk aldığımız, gururlandığımız bir proje oldu. Ticari projelerde tek başınıza gidip işi bitirebilirsiniz. Çünkü müşteri ne alacağını bilir, ne geleceğini bilir, nasıl yürüyeceğini bilir. Askeri projelerinde ise ticari gemi projelerindeki emniyet faktörü kat be kat daha fazla. En temel basit eleman diye tabir edebileceğiniz pompa elemanlarını analiz edilmesi ve çözümlenmesi çok zor olan güvenlik ve emniyet donanımları ile karşılayabilmeniz lazım. Çünkü yaptığınız gemi bir destek gemisinden ziyade tamamıyla muhrip bir savaş gemisi. Biz MİLGEM’e bir ekip halinde girdik; Onun için ayrı bir Ar-Ge birimi oluşturduk. Ayrı test ekipmanları oluşturduk. Bunu yapmamız gerekiyordu; bu projede bir şekilde yer almalıydık. Çünkü bu hepimizin elinden tutup kaldıracağımız bir projeydi.


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Türkiye Limancılık Sektörü 2019 Raporu Yayınlandı

Türkiye'deki limancılığın gelişmesi için doğru politikaların oluşturulmasına katkı sağlayan ve uluslararası platformlarda ülke limancılığını temsi...
26 Şubat 2020

Fuarın Ardından: Türk Denizcilik Sektörü GSYH'ye 22 Milyar Dolar Katkı Sağlıyor

Exposhipping Expomaritt İstanbul 15. Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı kapsamında UBM'in global denizcilik markası Seatrade işbirliği ile...
26 Haziran 2019

Gemi Boyaları: Gemi Tamirinde Sujeti Uygulamaları ve Gelişen Boya Sistemleri

Gemilerde uygulanacak koruyucu sistemlerin başında gelen boya uygulamaları iki ana kısımdan oluşmaktadır....
29 Mayıs 2018

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2024 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.