E-Dergi Oku 

KOSDER 2020 Sülfür Uygulamaları Semineri

KOSDER 2020 Sülfür Uygulamaları Semineri

26 Şubat 2020 | HABERLER
62. Sayı (Şubat 2020)
2.172 kez okundu

KOSDER, '2020 Sülfür Uygulamaları Semineri' Mercure İstanbul Altunizade Otel'de gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu seminer denizcilik sektörünün önemli isimlerini bir araya getirdi.
Sunuculuğunu KOSDER Dernek Müdürü Tibet Özay’ın, moderatörlüğünü ise KOSDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Pınar Kalkavan Sesel’in yaptığı seminerde Mustafa Muhtaroğlu, Yaşar Canca ve İlker Meşe konuşmacı olarak yer aldı.
Seminerin açılış konuşmasını KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş yaptı. Hüseyin Kocabaş’ın yaptığı konuşma: “Denizyolu taşımacılığı geçmişten günümüze dünyanın en önemli ticaret sahalarından biri olarak biliniyor. Öyle ki; uluslar düşük maliyeti ve güvenli oluşu nedeniyle, denizleri sınırsızlaştırdı ve ekonomik kazanımlarını daha da artırdı. Fakat bu durum, çevre kirliliği konusunu gündeme getirmekle beraber, ilgili kurumların bir dizi önlemler alma mecburiyetini de ortaya çıkardı.
Dünya denizciliğinin çatı kuruluşu olan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 1 Ocak 2020’de hayata geçirmek üzere küresel kükürt üst sınırını uygulama kararını aldı. Armatör ve işletmeciler, gemilerinde düşük kükürtlü uygun yakıt kullanmak suretiyle ya da alternatif sistemlere yönelerek bu gereksinimi karşılayabilme adına çalışmalarını yaptılar ya da yapıyorlar. Ancak kuralın uygulayıcıları istediklerini netleştirmişken, gemi sahiplerimiz ve işletmecilerimizin halihazırda yol haritalarını tam manasıyla çizemediklerini gözlemliyoruz.
Bizler de KOSDER olarak, denizciliği ilgilendiren her konuyu “Önemsiyoruz” vizyonuyla ele alıp, sektörümüzün aşama kat etmesine katkı sunmaya çalışıyoruz. Derneğimiz, gerek idare gerekse paydaşlar bazında, Türk denizciliğinin temsilcilerini bir araya getirmeyi ve sektörümüzü yakından ilgilendiren her konuyu uzman bakış açısıyla ele almayı, kurulduğu günden bu yana amaç edinmiştir. Bu gayeyle, IMO’nun önümüzdeki dönemde uygulamaya koyacağı kükürt oksit (SOx) kuralı konusunda, sektör bileşenlerimizi aydınlatmak için çalışmalarımızı başlattık. Hüseyin Kocabaş’ın konuşmasının ardından KOSDER Kurucu Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Çakır söz aldı.
Salih Zeki Çakır, Türk denizcilerinin uluslararası kurallara uymada sıkıntı yaşamadığını ifade ederek: “Bizim yaş grubunun bir olayı anlatırken kullandığı bir söz var ‘’Hayat-ı Bahriyem’’ Genel itibari ile bizler pek çok yeni kuralın muhatabı hatta uygulayıcısı olmak durumundayız.
Son 10- 15 yıla baktığımızda hatırlayacağımız belli başlıklarla büyük kurallar gördük. Geçmişe son 50 yıla baktığımızda pek çok kural, can, mal ve çevre emniyeti kaygısı ile alındı ve hayata geçirildi. Her kuralın uygulanmasında öncelikle Armatörlerimiz, gemi işletmecileri, teknik alanlar, ticari operasyonlar bir şekilde sürece adapte olmak için uğraştı, kendini yeniledi, öğrenmeye çalıştı ve bugüne kadar özellikle Türk denizciliği olarak baktığımızda da alınan bütün kurallara uyumda büyük sıkıntılar yaşamadık. Firma bazında bazı aksaklıklar olsa da büyük oranda denizciliğimiz bunun üstesinden geldi ve işletmecilerimiz belirli bir kalite standardına ulaştı. Bu anlamda Türk denizciliği uluslararası işletmecilik açısından hem teknik hem ticari olarak kalitesini dünya çapında ispatlamış durumda. Bunu klas kuruluşlarının raporlarında da gözlemlemekteyiz.” şeklinde konuştu.
Hüseyin Kocabaş ve Salih Zeki Çakır’ın açılış konuşmalarının ardından Mustafa Muhtaroğlu, Yaşar Canca ve İlker Meşe yaptıkları sunumlarla katılımcıları bilgilendirdi. İlk olarak İlker Meşe sunum yaptı. İlker Meşe sunumunda ilk olarak ‘Uyumlu Yakıtların Sınıflandırılması ve Üretim Süreci’ hakkında bilgi verdi. İlker Meşe’nin sunumunun ardından Yaşar Canca, ‘Gemilerde 2020 Düşük Kükürt Uygulamasının Etkileri ve Alınması Gereken Önlemler’ başlıklı bir sunum yaptı. Canca, sunumunda özellikle şirketlerin alması gereken önlemlerden bahsetti. 2020 Sülfür Uygulamaları Semineri'nde son olarak Mustafa Muhtaroğlu bir sunum yaptı. Mustafa Muhtaroğlu, 2020’den önce yakıt ve ikmal piyasalarının son durumu hakkında açıklamalar yaptı.
 


 


İlginizi çekebilir...

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları, Denizcilik Bayramını İhracat Artışı ile Taçlandırdı

Gemi, Yat ve Hizmetleri sektörü, Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 58,8 oranında artışla 88 milyon 349 bin dolar tutarında i...
3 Temmuz 2020

KOSDER Başkanı Kocabaş, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını Kutladı

Hüseyin Kocabaş, 'Kabotaj Kanunu denizciliğimizin milli karakterinin inşasında büyük rol oynamıştır.'...
1 Temmuz 2020

Türk Loydu Başkanı Melikoğlu'nun Kabotaj Bayramı Mesajı

Cem Melikoğlu, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını bir mesajla kutladı....
1 Temmuz 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.