E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Mare Forum'da Denizciliğin Geleceği Ele Alındı

Mare Forum'da Denizciliğin Geleceği Ele Alındı

29 Nisan 2019 | HABERLER
60. Sayı (Haziran 2019)
421 kez okundu

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) ile Mare Forum ortaklığında Tuzla Radisson Blu Hotel & Spa'da düzenlenen 6. Mare Forum İstanbul 2019 ulusal ve uluslararası düzeyde yoğun ilgi gördü. Forum’da küresel düzeyde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve çözüm yolları ile günümüzün en önemli konuları arasında yer alan denizcilikte dijitalleşme, akıllı gemiler ve yapay zeka gibi konular ele alındı.

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran’ın ev sahipliğinde Tuzla Radisson Blu Hotel & Spa'da gerçekleştirilen foruma, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Kitack Lim, eski Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve yurt dışından foruma katılan çok sayıda kişi ile Türk denizcilik sektöründen armatörler, tersaneler, yan sanayi, tedarik vd alanlarda çok sayıda firma ve kişi katıldı.

Açılış konuşması DTO Başkanı Kıran’dan
Çok kapsamlı konuları ve uzman konuşmacılarıyla 6 oturum süren Mare Forum'un açılış konuşmasını İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran yaptı. Kıran denizciliğin ekonomideki yerine vurgu yaparak, “Ekonomik başarılar denizciliğin başarısına bağlıdır” dedi. 2008’deki krizin ardından büyük şirketlerin gemilerini sattıklarını veya iflas ettiklerini ya da birleştirdiklerini kaydeden DTO Başkanı, “Uzun bir durgunluk sonrasında dünya ekonomisi güçleniyor. Küresel ekonomik büyüme 2011’den beri en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Mevcut ticaret tartışmalarının yanı sıra ekonomide yakın dönemdeki gelişmelere bakarsak Çin ekonomisinin dünyanın geri kalanı için önemli bir ticaret ortağı olduğunu söyleyebiliriz. Bir kuşak bir yol projesi küresel denizcilikte önemli fırsatlar sunmakta” dedi.

Kitack Lim: Günümüzün en önemli konusu iklim ile mücadele etmek
Mare Forum'a katılan IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, İstanbul'un denizcilik için çok önemli bir şehir olduğunu ve 6 Mare Forum İstanbul 2019'da bulunmanın kendisi için büyük bir şeref olduğunu belirterek, günümüzün en önemli konusunun iklim ile mücadele etmek olduğunu vurguladı. IMO'nun gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltmaya yönelik çalışmalara başladığını belirten Lim, Paris Antlaşması’ının bu anlamda çok önemli olduğunu ve uygulanması halinde emisyonların azaltmasının yüzde 80'ne denk geldiğini söyledi. Türkiye'nin olumlu katkılar gösterdiğini ve bu desteğinin sürekli devam etmesini umut ettiklerini ifade eden IMO Genel Sekreteri, üye devletlerin de kendi stratejilerini geliştireceğini söyledi. Dünya çapında kükürt kullanımının azaltılacağının ve bunun çok önemli bir adım olduğunu dile getiren Lim, “Yürürlüğe girmeden önce bir belirsizlik varsa buna odaklanacağız” dedi. Lim, şunları söyledi: “Türkiye en kayda değer IMO üyelerinden biri olarak elinden gelenin fazlasını yaptı. Coğrafi konumu ve denizcilik sektöründeki başarısını arttırıyor” dedi.

Selim Dursun: Denizcilik sektörü bakanlığımızın önceliğidir
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun ise, Deniz ticaretinin ülkelerin stratejik planları arasında yer aldığına işaret ederek, “Ülkeler arası rekabet kadar ülkeler arası ilişkilerin ekonomiye katkı sağlayacağı hepimizin malumudur” dedi. Denizciliğin gelişmesi, imkânlarının artması ve etkin bir şekilde kullanılmasının bakanlığın öncelikleri arasında olduğunu kaydeden Dursun, “Türk denizciliğini daha ileri taşımak için sektörümüzle birlikte çalışıyor. Dünya deniz ticareti, yüzde 4’lük büyüme ile 11.1 milyar tona ulaşmıştır. Denizcilik ekonomisi dünya ticaretinde önemli ve stratejik bir öneme sahip. Türkiye’miz de son 15 yılda gelişim adına büyük mesafeler kat etmiştir. 2017 verilerine göre dünyanın 18. Avrupa’nın da 7. büyük ekonomisine sahibiz. Güçlü ve bölgesinde lider bir ülke konumundayız. Bu istikrar denizcilik sektöründe de kendisini göstermiştir. Denizciliğimizin ekonomik büyüklüğü 17.5 Milyar doları aşmıştır” diye konuştu.


 


İlginizi çekebilir...

Sefine Tersanesi 2020'nin İlk Gemisini Teslim Etti

Düşük emisyonlu jeneratör ve bataryalarla çalışan yolcu gemisi olan '˜Florøy', 16 Ocak 2020 tarihinde Norveçli sahiplerine teslim edildi....
20 Ocak 2020

YANMAR Marine Boot Düsseldorf'da İki Yeni Motor Serisini Tanıtacak

YANMAR Marine International Boot Düsseldorf 2020'de iki yeni motor serisini, düzenlediği uluslararası basın toplantısında tanıtacak....
10 Ocak 2020

DFDS Akdeniz İş Birimi'nin Kurumsal İletişim Müdürlüğüne Özlem Dalga atandı

Danimarkalı denizcilik ve lojistik alanlarında Avrupa'nın lider firması DFDS'nin Türkiye'de faaliyet gösteren şirketi DFDS Akdeniz İş Biri...
9 Ocak 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.