E-Dergi Oku 

İleri Seviye Değişken Sevk Sistemine Sahip Dünyanın İlk Römorkörü

İleri Seviye Değişken Sevk Sistemine Sahip Dünyanın İlk Römorkörü

21 Şubat 2020 | HABERLER
63. Sayı (Mayıs 2020)
3.878 kez okundu

Caterpillar’ın yenilikçi teknolojilerinin uygulandığı, İleri Seviye Değişken Sevk (AVD ™) Sistemine sahip dünyanın ilk römorkörü Boğaçay 38 İstanbul’da Sanmar Denizcilik filosuna katıldı. Sanmar tersanesinde üretilen römorkörü hayata geçiren ekipte Borusan Cat de yer aldı.

20 yılda yaklaşık 200 deniz aracı üreten güçlü iş birliği
Caterpillar Denizcilik Römorkör Segment Müdürü Michael Braun açıklamasında şunları söyledi:
“Bu heyecan verici hibrit römorkör projesini gerçekleştiren iş ortağımız Sanmar ve Türkiye’deki temsilcimiz Borusan ile gurur duyuyorum. 966XE tekerlekli yükleyicimizde kullandığımız ve kendini kanıtlamış değişken sevk teknolojimiz tüm dünyada çok başarılı oldu. Şimdi elimizde gerçek değişken deniz şanzımanı var. Bu sistem yakıt ve bakım açısından operasyonlarda önemli ölçüde tasarruf sağlıyor. Büyük gayretle çalışarak bu güzel römorkörü denize indiren tüm ekibe teşekkür ediyorum.”

Römorkör segmentinde Türkiye’deki en büyük üretici ve filo sahibi şirketlerden biri olan Sanmar Denizcilik uzun yıllardır Borusan Cat ile birlikte çalışıyor. Bu iş birliği son 20 yılda Cat motorları ve Cat jeneratörleri ile donatılmış yaklaşık 200 deniz aracını yerel ve küresel kullanıcılara teslim etme başarısı gösterdi.

Tasarımda Andy Warhol etkisi

Sanmar Denizcilik’in hidrolik hibrit römorkörü Boğaçay 38, Robert Allan Ltd. şirketinin Ramparts 2400SX liman römorkörü tasarımına sahip bulunuyor. Römorkörde entegre Caterpillar İleri Seviye Değişken Sevk Sistemiyle birlikte 3512 ana motor, C32 yardımcı motor, Cat MTA 627 thruster ve köprüüstü kontrolleri yer alıyor. Andy Warhol’un “Çiçekler” adlı ünlü çalışmasından ilham alınarak Boğaçay’ 38’in gövdesi yeşile boyandı, köprü üstüne ise renkli çiçek resimleri yapıldı. Römorkör Sanmar’ın İzmit Körfezi’nde faaliyet gösteren filosuna katıldı.
Yeni römorkörü değerlendiren Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gürün, “İnovasyon, çevreye saygı, kalite, biçim, fonksiyon, estetik ve sanat; bunların hepsi yeni römorkörümüzün ayrılmaz parçaları ve aynı zamanda Sanmar’ı da çok iyi tarif ediyor. Bu geminin filomuza katılmasından gurur duyuyoruz. Türkiye limanlarındaki operasyonlarımızın kalitesi ve etkinliği daha da artacak,” dedi.


Yenilikçi teknoloji ile römorkör performansında yeni bir sayfa açıldı
Entegre bir sevk sistemi olan Cat AVD™ gücü hidrolikle takviye ederken, pervane hızından bağımsız olarak motor ve sistem çalışmasını optimize ediyor. Böylece önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlanırken, geminin hareket kabiliyeti ve performansı yükseliyor. Esnek olan sistem üç farklı operasyon modunu kullanabiliyor. Bir moddan diğerine geçmek bir düğmeye basmak kadar kolay. Transit (ECO) modu ana motorlar kapatıldığında devreye alınıyor. Bu durumda sevk gücü, yardımcı motorun desteğiyle hidrolik olarak sağlanıyor. Transit modda 9 deniz milinin biraz üzerinde azami hız elde ediliyor. Çalışma modu denilen ikinci modda sevk gücü, 3512C ana makineler tarafından sağlanıyor. Çalışma modunda geminin çekiş gücü 60 tona kadar çıkıyor. İtici güç modunda ise yardımcı motor AVD™ sistemi üzerinden ilave hidrolik güç sağlıyor. Bu modda römorkörün azami hızı 13 deniz milinin üstüne çıkıyor ve 70 ton çekme gücüne kavuşuyor. Daha düşük gürültü düzeyiyle daha yüksek manevra kabiliyeti sağlayan AVD™ Sistemi performans ve verimliliğin optimizasyonunda yeni bir sayfa açıyor.

Römorkör işleten şirketler için operasyonel maliyetleri azaltmak en büyük hedeflerden birini oluşturuyor. Rekabet avantajı elde etmek için de yenilikçi çözümler gerekiyor. Bu kapsamda entegre sistem çözümü ve bütün donanımı tek yerden temin edebilme avantajı taraflara önemli faydalar sağlıyor. Yeni AVD™ sistemi Cat Global Garantisi ve Caterpillar’ın temsilcileri tarafından destekleniyor. 


 


İlginizi çekebilir...

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları, Denizcilik Bayramını İhracat Artışı ile Taçlandırdı

Gemi, Yat ve Hizmetleri sektörü, Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 58,8 oranında artışla 88 milyon 349 bin dolar tutarında i...
3 Temmuz 2020

KOSDER Başkanı Kocabaş, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını Kutladı

Hüseyin Kocabaş, 'Kabotaj Kanunu denizciliğimizin milli karakterinin inşasında büyük rol oynamıştır.'...
1 Temmuz 2020

Türk Loydu Başkanı Melikoğlu'nun Kabotaj Bayramı Mesajı

Cem Melikoğlu, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını bir mesajla kutladı....
1 Temmuz 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.