E-Dergi Oku 

Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi'nde Deniz Biyoyakıt Testi Başlayacak

Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi'nde Deniz Biyoyakıt Testi Başlayacak

4 Kasım 2020 | HABERLER120 kez okundu

Denizcilik endüstrisi 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarını azaltmak için yarışırken, Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi kilit bir rol üstleniyor. Günümüzün petrol ve gaz yakıtları için halihazırda donatılmış olan 2800 m2'lik test alanı, biyoyakıtların test edilmesine hazır hale getirildi. Önümüzdeki yıllarda merkez, karbonsuz bir gelecek için hayati önem taşıyan bilgileri biriktirecek.

Odak noktasında biyoyakıtlarla ortaklık
Danimarka Aalborg'da bulunan Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi, Alfa Laval’ın kendi araştırma ve geliştirmesinin temel bir bileşeni ve aynı zamanda, IMO’nun sera gazı emisyonlarını 2008 seviyelerine göre% 50 azaltma hedefine ulaşmak için ihtiyaç duyulacak endüstri ortakları ve araştırma enstitüleriyle işbirliği için bir sitedir. Alfa Laval, biyoyakıt üreticisi MASH Energy ve armatör DFDS, akıllı taşımacılığa odaklanan ve Danimarka’nın kar amacı gütmeyen girişimi olan Shipping Lab. tarafından finanse edilen böyle bir işbirliğine girdi.
Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi Müdürü Lars Bo Andersen, "Merkeze biri paslanmaz çelik olan ve biyoyakıtların ve diğer yeni yakıt türlerinin test edilmesi için ayrılmış iki adet 25 m3 tank kuruldu. Denizcilik endüstrisine sürekli olarak yeni yakıt alternatifleri tanıtılmaktadır, ancak bunların deniz yakıt sistemlerindeki davranışları hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Bu bilgiyi biyoyakıtlardan başlayarak test ederek genişletmek istiyoruz. " diyor.

Andersen, korozyonun tek potansiyel sorun olmadığını da ekliyor. "Yakıt enjeksiyonu viskozite tarafından yönlendirilir ve bu da ısıtma ile kontrol edilir. Biyoyakıtlar için ısı ve viskozite arasındaki ilişkiyi tahmin etmek zor, bu nedenle HFO ve LSHFO için mevcut eğriler geçerli değil. Biyoyakıtların güvenli ve verimli bir şekilde kullanılması için, kullanımlarını ve yanmalarını optimize etmek amacıyla onlar hakkında daha fazla bilgi edinmemiz gerekiyor. "

Kazan testlerinden gemide yakıt ikmaline
Merkezde test edilen ilk biyoyakıt, atık biyokütlenin pirolizi yoluyla oluşturulan MASH Energy tarafından Hindistan'da üretilecek. Bu şekilde atıktan elde edilen yakıt, CO2'yi genel karbon denkleminden çıkararak net bir pozitif olacaktır.
Koyu, viskoz yakıt başlangıçta "normal" yağ ile karıştırılacak ve merkezdeki Alfa Laval Aalborg çift yakıtlı kazanlar kullanılarak yakılacaktır, bu da hem alev özelliklerinin hem de NOx ve partikül madde (PM) gibi emisyonların incelenmesine izin verecektir. . Tank ve kazanlar arasında, biyoyakıt, herhangi bir kirliliği gidermek için bir Alfa Laval yüksek hızlı ayırıcı ile işlenecektir. Sonuçlara bağlı olarak bir sonraki aşama, merkezin dört zamanlı motorundaki yakıtı yakmak olacak. Andersen, "Bu, ayırıcıya ek olarak Alfa Laval Moatti akaryakıt filtresi ve Yakıt Koşullandırma Modülü de dahil olmak üzere eksiksiz bir yakıt hattını içerecek. Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi'nde her şey yolunda giderse, amaç, biyoyakıtın Danimarka limanlarında sıcak su üretimi için DFDS Pearl Seaways'de ve belki de sonunda yardımcı motorlar için bir yakıt olarak ikmal edilebilmesidir. " diyor.

Boru hattında daha fazla yakıt ve ortaklık
MASH Energy biyoyakıt örnekleri, VeriFuel Atina'da çoktan alındı ve test edildi. Aalborg'da tam ölçekli teslimat beklentisiyle, örneğin kazan yanma kontrolünü iyileştirecek gerçek zamanlı viskozite ve emisyon ölçümlerini sağlamak için Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi'nde ek hazırlıklar yapılmaktadır.
Benzer şekilde Alfa Laval, diğer biyoyakıt üreticilerinin yanı sıra diğer araştırma ortaklarıyla da diyalog halindedir. İkincisi, hidrotermal sıvılaştırmadan (HTL) türetilen yakıtların odaklandığı Aalborg Üniversitesi'ni içerir. HTL, herhangi bir ıslak organik materyali enerji yoğun bir biyolojik ham maddeye dönüştürebilen bir biyo-dönüştürme teknolojisidir.
Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi Müdürü Lars Bo Andersen, "Yarının yakıtlarını üretmek için birçok olasılık var ve nihai sonuçlardaki birçok farklı zorluğun üstesinden gelmek için test yapılması gerekecek, 2050'ye başarılı bir şekilde ulaşmak, sektör genelinde ortaklıklar gerektiren birçok farklı seçenek üzerinde yoğun araştırma yapılmasını gerektirecek. Alfa Laval'in deneyimi ve Alfa Laval Test ve Eğitim Merkezi'nin yetenekleriyle katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. " diyor.


 


İlginizi çekebilir...

KOSDER Başkanının Cumhuriyet Bayramı Mesajı

İstiklalimizi, Kurtuluş Savaşı ile birlikte tarihe altın harflerle yazdıran yüce Türk milleti, Cumhuriyetimizin ilanıyla da çağdaş ve demokratik Türki...
30 Ekim 2020

Haliç Tersanesi'nde Bir Yılda 45 Gemi Bakımdan Geçti

İBB, BOTAŞ, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, GESTAŞ ve özel işletmelere ait vapur ve gemilere ek olarak, yıl bitmeden dört gemi daha b...
22 Ekim 2020

MAN Energy Solutions, Amonyak Yakıtlı Motor Geliştiren Konsorsiyuma Liderlik Edecek

Danimarka Yenilik Fonu, 2024 yılına kadar ticari olarak uygun, sıfır karbonlu, iki zamanlı motor sunmayı amaçlayan AEngine projesini destekliyor...
21 Ekim 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.