E-Dergi Oku 

Ensar Gemi

Ensar Gemi

22 Mayıs 2015 | SÖYLEŞİ
38. Sayı (Mayıs-Haziran 2015)

Ensar Gemi ve Yan Sanayi, gemilerde kullanılan yangına dayanıklı panel, kapı, ıslak kabin ve bu ürünlerin aksesuarlarını üretiyor…Ensar Gemi ve Yan Sanayi, Gemi İnşa Yüksek Mühendisi Özkan Göksal tarafından 1983 yılında kuruldu. Kuruluşundan itibaren 12 yıl boyunca gemi inşaatı ve donatımı alanında taahhüt işleri yaptı. 
Denizcilik sektöründeki birikimi, tecrübelerinin katkısı ve piyasadaki ihtiyacın görülmesi ile 1995 yılında, Türkiye’de bir ilk olarak, SOLAS kuralların uygun yangına dayanıklı panel ve kapı üretimine başlayan firma, zaman içerisinde ürün kalitesini ve pazar payını sürekli arttırarak piyasanın güvenini kazandı.
Ensar, zengin bir referans listesine sahip. Bugüne kadar yüzlerce gemi, Ensar’ın panel, kapı ve ıslak kabinleriyle donatılmış. Bu gemiler içinde, her türlü yolcu gemileri, yatlar, yük gemileri, römorkörler ve askeri gemiler yer alıyor. Ayrıca, referans listesine off shore platformlar da ilave edilmeye başlandı.
Ensar’ın en önemli prensiplerinden biri “müşteri memnuniyeti”. Ensar, bu alandaki hassasiyetini ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile çalışarak pekiştiriyor. Firma, yılda 9 bin adet kapı, 360 bin metrekare panel, 2 bin 400 adet ıslak kabin üretebilecek kapasiteye sahip.


Ensar ürünleri, uluslararası akredite bir laboratuarda test edilerek ve uluslararası belgelendirme kuruluşları tarafından onaylanarak sertifikalandırılıyor. 3 farklı klas kuruluşundan tip onay sertifikaları bulunan ürünlerin, Marine Equipment Directive olarak adlandırılan AB’ye uygunluk belgeleri de var.


Ensar Gemi’nin sahip olduğu sertifikalarla bu alanda imalat yapan firmalar içerisinde en zengin sertifika koleksiyonuna sahip olduğunu söyleyen firmanın Ticaret Müdürü Cemal Erdoğan, “Ürün çeşitliliğimizi genişlettikçe, sertifika sayımızı da artırıyoruz” diyor.Ensar Gemi Ticaret Müdürü Cemal ErdoğanEnsar Gemi ve Yan Sanayi’nin merkezi ve fabrikası, Tuzla’da Hatboyu Caddesi’nde yer alıyor. Fabrikanın Tersaneler Bölgesi’ne yakın olması, ürün sevkiyatı açısından da büyük kolaylıklar sağlıyor. 
Firmanın 20 bin metrekarelik bir alanda faaliyetlerini sürdürdüğünü söyleyen Cemal Erdoğan, “Bu alan içerisinde bir kapalı hangarımız, kapı atölyemiz ve diğer ön imalat atölyelerimizin yanı sıra stok ve sevkiyat alanlarımız yer alıyor. 2008 küresel krizi öncesi, siparişler üretim kapasitemizi aşınca daha büyük bir alanda yeni bir yatırım yapmayı planlıyorduk. Ancak krizle birlikte sektörde yaşanan daralmanın ardından mevcut üretim kapasitemiz siparişlere göre yeterli olunca, şimdilik yerimizde kalmaya karar verdik. Yine 2008 öncesi dönemde yaklaşık 120 kişilik bir ekiple çalışmalarımızı sürdürürken bu sayıda da yaklaşık yüzde 30-40’lık bir daralma yaşadık” şeklinde konuşuyor.


Ensar Gemi’nin ürünleri hakkında da bilgi veren Cemal Erdoğan, şunları söylüyor: “Biz tamamen denizcilik sektörüne yönelik çalışıyoruz. Ürünlerimizin tamamı SOLAS Kuralları’na uygun. Dolayısıyla imal ettiğimiz malzemeler tamamen teknolojik ürünler. İnşaat sektörü veya diğer alanlar için biraz pahalı kalabiliyor. Tabi, denizcilik sektörü içinde farklı talepler de oluyor. Mesela hafif malzemeler talep edildiğinde, panelleri ve kapıları aynı yapısal özellikte alüminyum malzemeden imal ediyoruz. Böylece beklentileri karşılamanın yanında ürün çeşitliliğimizi de artırmış oluyoruz.”
“Gemi inşada yaşam mahalleri SOLAS Kurallarına göre, A tipi ve B tipi şeklinde yangın bölmelerine ayrılıyor. Bu bölmelerde; A tipi ve B tipi panellerin ve kapıların yangın bütünlüğü ve güvenliği açısından kullanılması zorunlu. Bizim imal etmiş olduğumuz ürünlerin tamamı geminin yaşam mahalinde kullanılan ekipmanlar. Sac perdeler ve alabanda önüne gelen duvar panelleri, tavan için tavan panelleri, zemin için güverte panelleri ve kamaraları birbirinden ayırmak için bölmeleme panelleri kullanılıyor. Çok fazla teknik detaya girmeden ifade etmek istersek, A tipi bölmelerde yangın dayanımı 60 dakika, B tipi bölmelerde ise yangın dayanımı 30 dakika olan ürünler kullanılıyor. Bizim A ve B tipi bölmeler için beklentiyi karşılayan duvar, tavan panellerimiz ve kapı imalatımız mevcut.”

“Paneller sandviç tip yapısal özelliğe sahip. Genelde yaşam mahalline bakan yüzeyleri pvc, boyalı ve paslanmaz oluyor. İç kısımda ise kayayünü bulunuyor ve özel bir malzeme ile sac levhaya yapıştırılıyor. Kendi tasarımımız olan bant sistemi ile daha hızlı ve verimli bir üretim yapıyoruz.”
 “Kapılarımız da aynı şekilde yapısal olarak sandviç panel özelliğinde. Sac arasında yangın kriterine uygun yoğunlukta bir kayayünü yer alıyor. Tabi bu arada şunu da belirtmeliyim ki ürünlerimizde kullanılan malzemelerin her birinin tip onay sertifikasına sahip olması zorunlu.”
“Islak kabinlermiz ise gemi inşa sürecini ciddi olarak azaltan elemanlar. Islak kabinlerimiz mono-blok olarak üretiliyor. Gerektiğinde gemide demonte edilerek yaşam mahaline montaj da yapılabiliyor. Kabin çelik tavası, sızdırmazlığı sağlayan destek malzemeleri ve son safhada fayansla kaplanıyor. Islak hacimde ihtiyaç duyulan malzemelerin tamamı monte edilmiş şekilde teslim ediliyor. Blok olarak, güverteler üzerinde ayrılmış yerlerine monte ediliyor. Dolayısıyla bu işlem gemi inşa sürecini oldukça kısaltıyor. ‘slak hacimlerdeki sızdırmazlık sorununu sağlamak özel bir ihtisas isteyen bir konu. Bizim bu konudaki Ar-Ge çalışmalarımızın katkısı ile ürünü teslim sonrası problem çıkarmayacak şekilde teslim ediyoruz.”


Ar-Ge’ye önem veriyor
Siparişlerin azalması ile enerjimizi kendi iç dinamiklerimize yoğunlaştırarak Ar-Ge çalışmalarına daha çok zaman ayırmaya başladık. Buradaki temel dayandığımız nokta ise müşteri talep ve beklentileri oldu. Mesela kapılarda en çok sorun, kilitlerden kaynaklanıyordu. Marka bir firmanın kilitlerini kullanıyorduk. Ancak bunlar özelliği nedeniyle deniz ortamında istenen verimi sağlayamıyordu. Biz de kilidi kendimiz yapmaya karar verdik. İki senelik bir Ar-Ge süreci sonucunda paslanmaz kilidi tamamen kendimiz üretmeye başladık. İsmini de kültürümüzü yansıtması için Kilitbahir koyduk. Bu kilitleri öncelikle kendi ürünlerimizde kullanıyoruz, ama tabi yurtiçi ve yurtdışına da satış yapıyoruz. Bu kilidimizin özelliklerine gelince; içerisindeki elemanların tamamı paslanmaz. Piyasada paslanmaz denilen kilitlerin bazı elemanları farklı malzemeden. Farklı malzeme de kullanım süresini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, kilit dili 3’lü mekanizmaya sahip. Diller yay yüklü olduğundan gelen moment doğrudan yaya aktarıldığı için mekanizmada hasar oluşmuyor. Bugüne kadar 430 bin açma kapama testi yapıldı. Hali hazırda da devam ediyor ve bir sorunla karşılaşmadık. Bu kilit, kapılarımıza büyük bir ayrıcalık sağlıyor. Çünkü bir sistemin en çok arıza çıkaran elemanları hareketli elemanlarıdır. Kapılarda menteşe, kilit ve kol takımları hareketlidir. Bu elemanlardaki potansiyel sorunları ne kadar önlerseniz ürünün işlevselliği o kadar mükemmel olur. Biz menteşe, kol ve kilit sorununu hallettik. Hatta müşterilerimize ‘gemi hurdaya çıkınca kilidi sökün başka kapıda kullanırsınız’ diyoruz.”
“Kilitlerimizin yanı sıra, kapılarda kullandığımız menteşeler, stoperler ve kol takımları da komple paslanmaz olup kendi üretimimizdir. Bunlar, kapıların dayanıklılığını artıran, ömrünü uzatan faktörler.”
“Tüm bunların yanında ıslak kabinlerdeki yeni rezervuar sistemi ve köşe bağlantılarımız, panellerde ise işçiliği azaltan ve fireden ciddi anlamda tasarruf sağlayan köşe (L) ve birleşim (T) panelleri yeni ürünlerimizden sadece birkaçıdır. Ayrıca fire oluşmaması için butik imalat da yapıyoruz.”

Yurtdışı temsilcilikleri var
“Ensar Gemi’nin Almanya’da ve Fransa’da temsilcilikleri var. Rusya’da da temsilcilikle ilgili görüşmeleri sürdürdüğümüz bir firma var. Temsilcilik konusunda çok talep geliyor. Ancak biz çok seçici davranıyoruz. Önce birkaç projede birlikte çalışıyoruz. Bu, bir nevi deneme süresi oluyor. Sonrasında temsilcilik konusunu müzakere ederek netleştiriyoruz. Yurtiçi satışlarımızı doğrudan biz yürütüyoruz, yurtdışında ise temsilcilerimizin olmadığı yerlerde yine doğrudan biz satış yapıyoruz. Kriz öncesinde Türkiye’de yüzde 60-70’e yakın bir pazar payımız vardı. Şu anda bu oran olmasa da yine yakın bir pazar payımız olduğunu söyleyebiliriz.”
“Ürünlerimizin montajı lego mantığına benziyor, son derece kolay. Kataloğumuzdaki montaj usullerine riayet edilmesi yeterli oluyor. Teknik desteğe ihtiyaç olduğu anda dijital ortamda anında ya da servis ekibimizi yönlendirerek destek veriyoruz.” 


Farkı, tecrübesi
“Ensar Gemi’nin en önemli farkı, tecrübesini yansıtan kalitesi ve fiyat avantajı. Mesela zamanında teslim en önemli prensiplerimizden birisidir. Arandığında ulaşılabilir olmak önemlidir. Verdiğimiz söz bizim için borçtur. Projeye ait malzeme tip ve miktarının çıkarılmasında Ensar’ın belirlediği rakamlar mastar olmuş durumdadır. Fiyat olarak, bu kalitenin en ucuzunu veriyoruz. Aksesuarlarımız paslanmaz ve tamamını kendimiz imal ediyoruz.  Ar-Ge çalışmalarımızla, yeni ürünlerimiz ve ürünlerimizdeki yeniliklerle sürekli kendimizi aşmaya çalışıyoruz. Her yıl yapmış olduğumuz yönetim gözden geçirme toplantılarında asgari 15 ayrı yeniliği tartışıyoruz. Öncelikle müşteri şikâyetleri ve taleplerini içeren sürekli yenilik arayışı içindeyiz. Müşterimiz bize şikâyet için değil çay içmeye, muhabbet etmeye gelsin anlayışını taşıyoruz.”
“Biz üretimde takım çalışmasının önemine inanıyor, verimlilik için bunun bir zorunluluk olduğunu düşünüyoruz. Bunun için toplantılar, profesyonel danışmanların katkısı ile sosyal aktiviteler yapıyoruz. Zaten ülke olarak iki temel prensibe ihtiyacımız var. Birincisi, işletmede takım ruhu ve ekip çalışmasının olması, ikincisi de işçi sağlığı ve iş güvenliği. Bunları tesis etmek temel prensiplerimiz arasındadır. Sanayileşmiş ülkelere göre temel olarak eksiklerimizin bunlar olduğuna inanıyoruz. Ülke ve sektör olarak bu alanlardaki eksikler giderildiği takdirde çok ciddi bir pazar ve rekabet ortamı yakalayacağımıza inanıyoruz.”

 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

GİSBİR Başkanı Murat Kıran: 'Hedeflerimiz Doğrultusunda Emin Adımlarla Yürüyoruz'

Türkiye'nin en eski sivil toplum örgütlerinden olan GİSBİR'in Başkanı Murat Kıran, 2019 yılını ve 2020 beklentilerini Tersane dergimizin okurl...
26 Şubat 2020

ALDAĞ A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Cengiz Hepergil

"Her Alanda Olduğu Gibi Marin Tip Sistemlerde de Başa Oynuyoruz"...
26 Haziran 2019

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2024 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.