E-Dergi Oku 

Ekpaş fittingsleri 30 yıldır gemilerde

Ekpaş fittingsleri 30 yıldır gemilerde

6 Nisan 2010 | SÖYLEŞİ
13. Sayı (Mart-Nisan 2010)

Fittings (ekleme parçaları) sektöründe pazar lideri olan Trakya Döküm'ün fittings ürünlerini Ekpaş piyasaya sunuyor. Paslanmayı önleyen galvaniz ürünler, gemi sanayiinde yaygın olarak kullanılıyor. Dünya standartlarındaki Ekpaş fittingsleri tesisatlarda 5 yıl süreli ürün sigortasına sahip.
Makine, buhar, su ve kalorifer tesisatlarında kullanılan fittings (ekleme parçaları) ürünleri, yıllık 15 bin tonluk pazar büyüklüğüne sahip.

Türkiye'deki fittings pazarındaki tüketimin yarısı, Trakya Döküm tarafından karşılanıyor. Soyak Holding'in döküm grubundaki şirketlerinden biri olan Trakya Döküm'ün, 80 bin tonluk yıllık döküm üretiminin 10 bin tonunu fittings ürünler oluşturuyor. Yine Soyak bünyesinde yer alan Ekpaş Ekleme Parçaları Ticareti A.Ş., fittings ürünlerini yurt içi pazara sunuyor.  Erku Dış Ticaret ise Trakya Döküm'ün tüm ürünlerini yurt dışına ihraç ediyor.

Otomotiv ve beyaz eşyada dünya markalarına döküm üreten Trakya Döküm'ün Çorlu Lüleburgaz'daki 200 bin metrekaresi açık, 60 bin metrekaresi kapalı alan üzerine kurulu fabrikasında 150'si mühendis olmak üzere 750 kişi çalışıyor.  Fittings üretimi emek ağırlıklı olduğu için 750 çalışanın yaklaşık 300 kişisi fittings imalatında istihdam ediliyor. Soyak'ın Trakya Döküm'e bağlı İstanbul Mecidiyeköy'deki ofisinde de 30 kişi çalışıyor.

Hammaddesi pik demir olan fittings grubunda, siyah ve galvaniz olmak üzere yaklaşık 350 çeşit ürün mevcut. Dünya ve Türkiye standartlarına uygun olarak üretilen paslanmayı önleyen galvaniz ürünler, denizcilik sektöründe de yaygın olarak kullanılıyor.

Trakya Döküm Genel Müdür Yardımcılığı görevinde de bulunan Ekpaş Genel Müdürü M. Serdar Günüşen, Trakya Döküm ve Ekpaş'ın üretim teknolojisi, altyapısı, ürünleri, hizmetleri, kalite anlayışı yatırımları ve hedeflerine ilişkin dergimize aşağıdaki açıklamalarda bulundu:

Trakya Döküm Türkiye'de fittings üretiminde tek üretici

"Trakya Döküm yaklaşık 80 bin ton döküm üretimiyle bir dünya markası; yaklaşık 1500 çeşit ürün imal ediyor. Dökümlerin ortalama 10 bin tonunu fittings ürünler oluşturuyor. Trakya Döküm'ün 70 bin tonluk diğer üretimi ise beyaz eşya ve otomotiv sektörüne hitap ediyor. Yurt içinde Arçelik, Profilo, Tofaş, Voleo ve Renault; yurt dışında Volvo, Volkswagen, Mercedes ve Peugeot gibi dünya markalarına döküm üretiyor.Trakya Döküm, 1992 yılından beri ihracat yapıyor. Üretim kalitesi de dünya standartlarında. İhracat yaptığımız ülkelerin kalite standartlarına ilişkin geniş bir arşivimiz var. Fittings üretimi çok ekonomik değil, işçiliğin yoğun olduğu bir sektör. Türkiye'de 10 yıl önce 7 üretici firma vardı. Bizim Haymak isimli firmamız da dahil olmak üzere ekonomik ömrünü dolduran bu 7 firma kapandı. Trakya Döküm Türkiye'de bugün fittings üretimi yapan tek üretici durumunda."

Tersaneler hedef kitlemiz

"Ekpaş ürünleri esas itibarıyla inşaat sektörüne hitap ediyor. Ürünlerimiz, su ve kalorifer tesisatlarında, sanayide buhar tesisatlarında kullanılıyor. Ayrıca ürünlerimizden gemi sanayiinde de yoğun olarak yararlanılıyor. Gemi bir yaşam merkezi; gemideki makine, buhar, su ve kalorifer tesisatlarında fittingsler ağırlıklı olarak yer alıyor. Tersaneler ve armatörler bu nedenle bizim satış hedef kitlelerimizden biri durumunda. Ekpaş olarak Türkiye'nin değişik yerlerinde tesisat malzemesi satan 300'e yakın büyük toptancı firmayla bayilik sistemiyle çalışıyoruz. Bayilerimizle her yıl eylül veya ekim ayında bir araya gelerek, bir sonraki yılın siparişleri, kotaları ve tahsilâtlara ilişkin görüşmelerde bulunuyoruz."

 Gemiler varolduğu sürece ürünümüzün arkasındayız

"Tersane ve gemilerde kullanılan tüm malzemelerimizin arkasındayız. Gemilerde yüksek basınçlı donanımlarda oluşabilecek kazaları ve insan kayıplarını göz önüne almak gerekir. Teknik ekibimiz tesisatlarda çıkabilecek tüm problemleri yaklaşık yarım gün içinde yerinde tespit edip,  çözümlüyor. Bunun dışında tesisat sektöründe olmayan 5 yıl süreli ürün sigortamız var.  Tesislerde kullanılan ürünlerimiz geniş kapsamlı sigortaya tabii. Bizi diğerlerinden ayıran bu özelliklerimizi kullanıcıların bilmesini istiyoruz. Ürün sigortamız 5 yıl ama gemiler var olduğu sürece ürünlerimizin arkasında ve tersanelerle armatörlerin yanındayız."

Pazarın yarısını biz tutuyoruz

"Çin, Tayland ve Endonezya gibi ülkelerin ürünleriyle çetin bir rekabet içindeyiz. Kaliteleri bizim ürünlerimizle boy ölçüşemeyecek bu ürünlerin fiyatları, bizimkilerin yarısı düzeyinde. Yıllık 15 bin ton olan fittings pazarında bu ürünler de yer alıyor. Pazarın yarısını biz tutuyoruz, kalanı yurt dışından gelen ürünlere ait. Büyük sanayiciler, belediyeler ve devlet kurumları Trakya Döküm'ün ürünlerini tercih ediyor."

İlk fittings laboratuvarını da biz kurduk

"Demir cevherinden pik olarak üretilen hammaddeyi Rusya'dan tedarik ediyoruz. Ürünlerimiz döküldükten sonra 1200 °C ısıl işlemden geçirilerek temperleniyor. Temper işlemi, malzemenin içindeki karbonu alarak ürüne elastikiyet kazandırıyor. Boruya vira edilmesi esnasında ve kullanımda, ürün daha esnek ve mukavim hale geliyor. Merdivenaltı üretimde ciddi maliyeti oluşturan temper işlemi yapılmıyor. Yüksek enerji, hammadde ve işçilik fiyatlarıyla fittings üretimini sürdürmek oldukça zor. Yan dallarımız olmasaydı,  biz de fittings üretiminde aşamayacağımız sorunlarla karşılaşabilirdik. Standartlara göre tüm fittings ürünlerin temperli olması gerekiyor. Fittingsler dünya standartlarında EN 10242,  TSE 11 standardına bağlı olarak üretiliyor, laboratuvarlarımızda sürekli olarak ürünlerin kaliteleri kontrol ediliyor. Türkiye'de ilk fittings laboratuvarını da biz kurduk. Değişen ihtiyaçlarla birlikte ürünlerimizi çeşitlendiriyoruz. Doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla bu alanda kullanılan ürünler imal etmeye başladık. 150 mühendisimizin çalışmasıyla oluşturduğumuz ürünlerimizin kopyaları da bir süre sonra pazara girdi. Başka sıkıntılar da yaşıyoruz. 2009 yılından önce Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) ithal mallara ilişkin, üreticilere bilgi vermiyordu. Krizle birlikte DİE mantığını değiştirdi. Hangi ülkelerden pazara ne kadar ürün girdiğini artık ay ay izleyebiliyoruz. Bu da bizim, kimle, nerede ve nasıl savaşacağımızı göstermesi açısından çok önemli."

Üretim kapasitemiz 120 bin tona ulaştı

"Trakya Döküm'de yatırım sürekli devam ediyor. Rekabet için verimliliği ve yatırımları sürekli artırmamız gerekiyor. Ayrıca dizayn açısından da yardımcı olduğumuz müşterilerimizin taleplerini karşılamak durumundayız. 2005 ve 2007 yıllarında iki yeni hat yatırımı yaptık. 15 bin tonluk yıllık kapasitesi olan tam otomatik 2 hatla üretim kapasitemiz 120 bin tona ulaştı. Yaklaşık 30 bin tonluk boş kapasitemiz var. Bu kapasite dolunca yeni yatırımlara yöneleceğiz. Zaten krizle birlikte üretim de geriledi. Önce gerileyen bu üretimi doldurmayı, sonra da boş mevcut kapasitemizi değerlendirmeyi planlıyoruz. Makine parkına yatırımımız sürekli devam ediyor. Sanıyorum en erken 4-5 yıl sonra yeni bir yatırım ihtiyacı doğacak."

Pazar son 20 yıl içinde iki kat büyüdü

"Konut ve sanayide pazar son 20 yıl içinde 2 kat büyüdü. 1990'lı yılların başlarında plastik malzemeler pazara girdi. Büyüyen fittings pazarı, ağırlıklı olarak plastik fittings lehine gelişiyor. Plastik malzeme demire oranla daha pahalı, ama tesisatlarda ucuz işçilik nedeniyle daha çok tercih ediliyor.  Plastik malzemeler kanserojen madde içermesine rağmen Türkiye'de içme suyu tesisatlarında çok kullanılıyor. Avrupa'da durum tam tersi, içme suyu tesisatlarında demir veya bakır malzemeler tercih ediliyor. Gemi tesisatlarında plastik malzeme kullanılması mümkün değil. Yangın riskine karsı tesisatlarda demir boru ve fittingsler kullanılıyor."

King Clamps'ten iyi bir pazar bekliyoruz

"Avrupa'dan gelen talep üzerine ürettiğimiz King Clamps (Kral kelepçe anlamında)  fittingsleri üç farklı çap ölçüsünde üretiyoruz. King Clamps fittingslerin kaldırımlar, trabzanlar, korkuluklar, barınaklar, çalışma tezgâhları, park parmaklıkları, depolama alanları, raflar, çocuk oyun parkları, iskeleler, çitler, balkon, sergi stantları ve depolama sahaları gibi çok geniş kullanım alanları var. Yaklaşık 40 parça ürünümüzden iyi bir pazar bekliyoruz. King Clamps fittingslerin bu yıl tanıtımına yönelik kapsamlı bir faaliyet içindeyiz."

Hedefimiz pazara daha büyük oranda hâkim olmak

"Hedefimiz tek fittings üreticisi olduğumuz Türkiye pazarına daha büyük oranda hakim olmak. Bugüne kadar fiyat ve pazarlama stratejilerimizden fazla ödün vermeden hareket ettik. Dünya ve ülke şartları hızla değişiyor. Artık çok yaygın satış ve pazarlama politikası izliyoruz. İthal ürünlerin malzeme fiyatlarını yakalayarak, bu kalitesiz ürünleri Türkiye pazarından atmaya çalışıyoruz. Üretim ve satış rakamlarımız gün gün artıyor. İki-üç yıl içinde pazarın daha büyük oranda hâkiminin Trakya Döküm olduğunu herkes görecek. Maliyetlerimizi sürekli aşağıya çekmeye çalışıyoruz. Fiyat elastikiyetimizi pazar koşullarına uygun hale getirme yönünde hareket ediyoruz. Tanıtım noktasında Türkiye'nin her yerindeki araçları kullanmaya özen gösteriyoruz. Dünyanın her yerinde kullanılabilecek sertifikalara sahip ürünlerimizi bugüne kadar yeterince tanıtamadık. Artık malzememizi kullananları her konuda bilinçlendirmeye çalışıyoruz."


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

GİSBİR Başkanı Murat Kıran: 'Hedeflerimiz Doğrultusunda Emin Adımlarla Yürüyoruz'

Türkiye'nin en eski sivil toplum örgütlerinden olan GİSBİR'in Başkanı Murat Kıran, 2019 yılını ve 2020 beklentilerini Tersane dergimizin okurl...
26 Şubat 2020

ALDAĞ A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Cengiz Hepergil

"Her Alanda Olduğu Gibi Marin Tip Sistemlerde de Başa Oynuyoruz"...
26 Haziran 2019

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2024 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.