E-Dergi Oku 

Proje Kargo Direktörü Mehmet Erman Atik: "BATI Innovative Logistics Bölgenin Önde Gelen Yerel ve Güçlü Lojistik Hizmet Sağlayıcılarından Biridir"

Proje Kargo Direktörü Mehmet Erman Atik: "BATI Innovative Logistics Bölgenin Önde Gelen Yerel ve Güçlü Lojistik Hizmet Sağlayıcılarından Biridir"

30 Mart 2022 | FİRMA TANITIMI
70. Sayı (Mart 2022)
1.045 kez okundu

GÜNÜMÜZ KOŞULLARINDA LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

Tüm dünyanın içinden geçtiği ve son iki yılımızın büyük bir bölümünü kaplayan salgının, günlük yaşamımıza getirdiği yeni şartlardan önemli dersler alınması gerektiğini düşünüyorum. Herkes için zorlayıcı bir dönem oldu ve olmaya devam ediyor, ancak günümüzün şartları; bir firma için, iş kollarının çeşitliliğinin ve sürdürülebilirliğin ne kadar önemli olduğunu bizlere tekrar gösterdi. Şirketler değişen şartlara hızlı uyum sağlamak ve iş yapış şekillerini yeni döneme uyumlu hale getirmek ve hatta değiştirmek zorundalar. BATI Innovative Logistics olarak uzun vadeli hedefler doğrultusunda stratejilerimizi zamanında belirleyecek yönetim kadrosuna sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Bir sonraki adıma hazırlanırken yönetim kadromuzun bilgi ve deneyimlerinden faydalanarak doğru hedeflere odaklandığımız bu dönemde, mevcut endüstrinin beklentilerini ve eğilimlerini doğru okuyarak yeni iş modelleri belirledik ve stratejilerimizi bu modeller üzerinde konumlandırdık. Bu sadece BATI Innovative Logistics çatısı altında mevcut olan ekiple değil aynı zamanda işverenlerimiz, iş ortaklarımız ve uluslararası partnerlerimizin dahil olduğu bir bütünlük ile mümkün olabilirdi. İnanıyorum ki, şu anki zorlu ortam, hayatta kalabilmek için herkesin birbirine ihtiyacı olduğunu tekrar fark etmesini sağladı. Endüstride, bugünkü zorlukların üstesinden gelebilen firmalara baktığımızda, pozitif ayrışarak öne çıkan firmaların, geçmişte samimi güçlü ve şeffaf iş ilişkileri kurmuş, fırsatçı değil sürdürülebilir iş modelleri geliştirebilmiş firmalar olduğu net olarak görülmektedir.

Türkiye çok dinamik bir ekonomiye sahip olup, hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için her zaman büyük bir potansiyel vaat etmektedir. Salgın sırasında, gelişmiş ülkelerin birçoğu tedarik zincirlerini; lojistik maliyetleri ve temin sürelerini düşürmek için, Çin ve/veya benzeri ülkelerden başkaca ülkelere değiştirmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin önemli bir kısmı da Türkiye’den daha fazla tedarik etme yoluna gitmiştir. Sadece bu nedenlerden dolayı, Türk Lojistik sektörü, sadece sunduğu mevcut servisler değil, altyapı ve gelişen teknoloji ile de hizmet talebine her daim cevap verecek hazırlıkta olmalıdır.

Salgın şartları içerisinde önümüzdeki aylar ve hatta seneler için yeni saptamalar yapmak çok kolay olmasa da lojistik endüstrisinin insanlar için olmazsa olmaz olduğu tekrar gün yüzüne çıkmıştır. Lojistik endüstrisinin ve bu endüstri içerisinde faaliyet gösteren farklı farklı iş alanlarında hizmet üreten birçok firmanın değerinin arttığını gözlemlediğimizi söylemek yanlış olmaz. BATI Innovative Logistics olarak, önemli bir oyuncusu olduğumuzu düşündüğümüz lojistik endüstrisinde kilit noktanın, lojistik çözümlerimizi pazar eğilimlerine göre ne kadar hızlı şekillendirebileceğimiz ve hizmet beklentileri doğrultusunda en isabetli planları ne kadar başarılı yapabileceğimiz ile ilgili olduğunun farkındayız. Bu doğrultuda en çok önemsediğimiz konu, işverenlerimizin beklentilerini doğru zamanda en iyi şekilde okuyarak, bu beklentileri doğru çözümlerle cevaplayabilmektir. Mevcut teknolojinin bize sunduğu enstrümanları da kullanarak açık ve şeffaf bir platform üzerinden işverenlerimizi daha iyi anlamaya ve onlarla olan ilişkilerimizi her geçen gün daha da güçlendirmeye devam ediyoruz.

FIRMANIZIN ÇALIŞMALARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

BATI Innovative Logistics olarak, bölgenin önde gelen yerel ve güçlü lojistik hizmet sağlayıcılarından biri olduğumuzu biliyor ve bu sorumluluk bilinci ile hareket ediyoruz. Proje kargo faaliyetleri BATI Grupta tek bir bölüm altında gerçekleştirilmekte olsa da aynı çatı altında gemi kiralama, liman acenteliği, yük bağlama ve sabitleme, fümigasyon, kara yolu ile ağır yük taşıması ve aslında kapıdan kapıya teslim için gereken tüm bileşenleri paket hizmet olarak sunmak üzere faaliyet göstermekteyiz. Bu faaliyetlerimize bütünlük sağlamak üzere, BATI olarak, aynı zamanda Türkiye’de, RollDock ve Peters ve May'in hem ticari hem de operasyonel yerel acentesi olarak hareket ediyoruz. Özellikle Türk tersanelerinde ve Antalya’ da ASBAS’ da üretilen ve tüm dünyaya gönderilen tekne, bot ve yat taşımaları için özel imal edilmiş gemiler ile hizmet veriyoruz. Bu hedef doğrultusunda yat, bot ve tekne taşımaları için özelleştirerek, sadece bu yük grubuna hitap eden bir masamızı Proje departmanı içerisinde oluşturduk. Bu masada konusuna hâkim, özel beklentileri karşılayacak, doğru zamanda doğru çözümler üretecek takım arkadaşlarımızla hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bu hizmetlerin yanı sıra, gemi acentesi kimliği ile özellikle Türkiye’ de son dönemde deniz üzeri inşaat projeleri ve bu projeler için Türkiye’ye gelen yerli ve uluslararası firmalar ait deniz üzeri taşıtları için gereken tüm lojistik destek, aynı çatı altında sağlanabilmekteyiz.

BÜYÜME STRATEJİNİZ NEDİR?

BATI Innovative Logistics, geçen yılın aynı dönemine göre %25'lik bir ciro artışı sağlamıştır ve biliyoruz ki bu başarı ancak ve ancak verilen hizmetlerin çeşitliliği ile mümkün olabilmiştir. Heavy Lift ve Project Cargo lojistiği açısından, BATI yenilikçi lojistiği takip eden bir organizasyon olarak, 2021 yılında, birbirinden farklı birçok projenin parçası olmuştur. Bunlardan bazıları; 23 metre yüksekliğinde, 19 metre genişliğinde ve her biri 200+ ton ve toplam 300 ton aksesuara sahip 8 ünite süper yüksek modülden oluşan yükleme; uluslararası partnerimiz ve yerel tecrübemiz ve kapasitemize güvenen iş ortaklarımızın kusursuz bir koordinasyonu sayesinde başarılı şekilde icra edilmiştir. Buna ek olarak Rusya’ da mukim bir üretim tesisin parçaları birkaç farklı gemi organizasyonu ile başarılı bir şekilde, zamanında ve sorunsuz olarak organize edilmiştir. Farklı ülkeler için her biri 25 ila 185 ton ağırlığında değişen 20'den fazla transformatör setini başarıyla nihai adreslerine ulaştırdık. Özel kaldırma gerektiren 40 ila 60 ton kablo makaraları, farklı boyutlarda tekne-yat taşımalarını uluslararası standartlarda özenle taşıdık.

Hizmetlerin kapsamı gereği bazen ağır nakliye, hava ve deniz taşımacılığı hizmetleri de dahil olmak üzere farklı disiplinde taşıma organizasyonları, hizmet kalitesinden ödün vermeden kombine edilerek aynı hizmet paketinin altında sorunsuz şekilde icra edilmiştir. BATI Innovative Logistics olarak, planlamasını yürüttüğümüz projeler dahilinde kiralanan gemilere liman acenteliği hizmeti de vererek yapılan lojistik organizasyonunun bir bütün halinde yönetilmesine ve operasyonun her anının kontrolümüz altında sürdürülmesini temin ettik.

FARKLI HİZMETLERİNİZ OLUYOR MU?

BATI Proje departmanı olarak, ülkemizde gerçekleştirilen en önemli açık deniz inşaatlarından biri olan, Marmara Denizi sualtı gaz depolama tesisinin, sözleşmeli yerel acentesi olarak hareket ediyor ve ağır hizmet tipi yüzer vinçler, sondaj platformu (jack-up Rig), destek gemileri vb. için deniz ekipmanları için, 7/24 esasına bağlı olarak acentelik ve lojistik servisi vermeye de devam ediyoruz.

Bahsedilen bu proje kapsamında 2021 yılı ikinci yarısında Türkiye’ye gelen bir sondaj platformunun yeni inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü altından geçişinin planlanması ve icra edilmesi gibi tarihi bir görev üstlendik. Bu geçiş planlaması birçok farklı tarafın koordinasyonun sağlanarak henüz inşası tamamlanmakta olan köprünün altından güvenli geçişin sağlanmasını kapsıyordu. Sadece ön planlama aşaması 6 ay gibi bir sürede tamamlandı. Ön planlama kısmı, geçiş planının oluşturulması ve plan dahilinde ilgili otoritelerden gerekli izinlerin alınması safhalarını kapsıyordu. Ekibimiz daha önce yapılmamış olanı yaptı ve planlamaya uygun olarak, köprü altında hava çekiminin ve güvenli geçişin 70 metreye düştüğü bölgeden hava çekimi 130 metre olan ve kendi kendine hareket edemeyen deniz üzeri sondaj platformunun geçişi için hassas hesaplamalar yaparak, gerekli destek araçlarının koordinasyonu ile kusursuz bir operasyon gerçekleştirdi. Köprü inşaatı önünde sondaj platformunun ayaklarını suya batırmak sureti ile hava çekimi 66 metreye kadar düşürülebildi ancak bu sırada oluşan risk platformun su çekiminin 64 metrelere ulaşmasıydı. Köprünün altında güvenli geçiş belirlenen kanal içinde oluşturulan kısa rotayı takip ederek köprü altı geçişi sağlandı ve sonrasında sondaj platformu tekrar eski seviyesi olan 130 metreye yükseltilerek proje sahasına intikali gerçekleştirildi. Bu operasyon her anlamda üst seviye koordinasyon ve planlama gerektiriyordu. BATI ailesi olarak bu geçişin önemli bir parçası olmaktan gurur duyuyor, buna benzer başka projelerde de aynı özveri ile görev yapabilmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

E-dergiden okumak için lütfen tıklayınız...


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

TEZCANLAR Global Elektrik

2007 yılında Hüseyin Tezcan tarafından kurulan Tezcanlar Global Elektrik, 25 yıllık AEGETİ, ALSTOM, AREVA, SCHNEIDER ve 15 yıllık Tezcanlar Global Ele...
2 Temmuz 2022

Elektrikli Gemilerde Uzmanlaşan ELKON Yurtdışında Büyüyor

"Çevre Dostu-Yeşil" olarak tabir edilen elektrikli gemilerin hareket gücü, gemi karada iken şarj edilen bataryalardan elde edilir....
1 Eylül 2020

EAE Aydınlatma

Elektromekanik endüstride ülkenin önde gelen imalatçıları arasında yer alan EAE Grubu'na mensup olan EAE Aydınlatma A.Ş. 1983'de kurulmuştur....
4 Mayıs 2020

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2023 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.