E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Ayden İstanbul, "Semisubmarine" ile Yenilikçi Proje Ödülü Aldı

Ayden İstanbul,

15 Ağustos 2016 | PROJE
45. Sayı (Temmuz-Ağustos 2016)

Yenilikçi çalışmalara verdiği desteklerle öne çıkan Türk Loydu, Ayden İstanbul Gemi Mühendislik firması tarafından tasarlanan "Semisubmarine" projesine "Yenilikçi Proje" ödülü verdi...

Ayden İstanbul Gemi Mühendislik firması tarafından tasarlanan ve Yalova’da bulunan Türkoğlu tersanesinde inşa edilen yarı denizaltı gezi teknesi “Semisubmarine”, Türk Loydu tarafından yenilikçi proje ödülüne layık görüldü.

Türk Loydu’nun, yaratıcı ve faydalı çalışmaları destekleme amacıyla verdiği “Yenilikçi Proje” ödülünü almaya hak kazanan Semisubmarine için Türk Loydu Merkez Ofisi’nde 27 Haziran 2016 tarihinde bir ödül töreni düzenlendi. Törene Ayden İstanbul Gemi Mühendislik yöneticileri ile Türk Loydu yöneticileri katıldı. Türk Loydu adına Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu’nun takdim ettiği “Yenilikçi Proje Ödülünü”, Ayden İstanbul adına şirket ortaklarından Ayçın Özsakabaşı teslim aldı.

Tören sırasında bir açıklama yapan Ayçın Özsakabaşı; Semisubmarine’in Türkiye’de daha önce hiç yapılmamış bir tekne olduğu ve tasarımıyla bir ilk olma özelliğini taşıdığını belirterek; basınca dayanıklı camları, acil durum alarmları, çift yönlü acil çıkış kapıları ve olası bir baskın durumunda teknenin alt kısmından diğer kısımlarına su geçişinin engellenmesi gibi önlemlerin alınarak tasarlanmasının, tekneyi sadece sıra dışı değil, güvenli hale de getirdiğini söyledi.

Verdiği hizmet ve sağladığı faydalar bakımından da son derece özel bir tekne olan Semisubmarine teknesinin hizmete başladığı günden itibaren turistlerden yoğun ilgi gördüğü belirtildi.

Misafirlerine hem su üzerinde tur keyfi yaşatan hem de sualtındaki gizemli dünyayla tanıştıran Semisubmarin, Demirbatu Turizm tarafından Yalova’da bulunan Türkoğlu tersanesinde inşa edildi. Türk Loydu tarafından klaslanan ve tamamı çelik yapı olarak inşa edilen 148 kişilik yolcu kapasitesine sahip tekne, 26 metre uzunluğunda ve 8,2 metre genişliğinde. Semisubmarine, aynı zamanda yüzde 100 Türk yapımı olan ilk yarı denizaltı teknesi olma özelliğini taşıyor. Deniz dibi temizliği çalışmaları da yapan tekne, hem ülke turizmine, hem de çevre koruma faaliyetlerine katkı gösteriyor.

Semisubmarine Türk Standartları Enstitüsü’nün “Faydalı Model Patenti” için de aday konumda bulunuyor. Ödül töreni sırasında bir konuşma yapan Türk Loydu Genel Müdür Vekili Alper Eralp, tamamıyla Türk müteşebbisinin, Türk tersanesinin, Türk mühendislerinin ve milli klaslama kuruluşu olan Türk Loydu’nun ortak çalışması olan bu projeden gurur duyduklarını dile getirdi. Bu güzel tasarımı yapan Ayden İstanbul’un sahibi Ayçin Özsakabaşı’nın geçmiş yıllarda Türk Loydu’nda çalışması ve önemli hizmetlerde bulunmasından da bahseden Eralp, Semisubmarine’in tüm bu sebeplerden dolayı Türk Loydu için çok özel bir gemi olduğunu ve böyle özgün projelerin duyurulmasının büyük önem taşıdığını, Türk Loydu olarak bu amaçla çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

 


İlginizi çekebilir...

Valmet DNA'lı Rüzgar Santrali Servis Operasyon Gemisi

Dong Enerji'nin Almanya kıyılarındaki rüzgargülü tarlalarının bakımını gerçekleştirecek olan yeni Rüzgar Santrali Servis Operasyon Gemisi (SOV)...
17 Kasım 2017

Türkiye'nin Hızlısı "FAC-55" Hücumbotu Dünya Denizlerine İniyor

STM'nin daha önce Katar ve Azerbaycan'da tanıttığı, yenilikçi yaklaşımla tasarlanan yüksek süratli Hücumbot "FAC55", Pakistan'daki IDEAS 2016 Savunma ...
7 Mart 2017

GE, Dünyanın En Büyük Enerji Gemileri için Güç Transformatörleri Üretiyor

GE, Karadeniz Enerji Grubu şirketlerinden Karpowership'in ürettiği enerji gemilerinin transformatörlerini Türkiye'de tasarlayıp üreterek yerel inovasy...
4 Ekim 2016

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.