E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Piri Reis Üniversitesi Mezuniyet Töreni Coşkuyla Kutlandı

Piri Reis Üniversitesi Mezuniyet Töreni Coşkuyla Kutlandı

13 Haziran 2019 Perşembe | HABERLER
60. Sayı (Haziran 2019)
308 kez okundu

Tören saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı. Antalya Lisesinden gelen lise öğrencisi piyano resitali izleyicileri kendisine hayran bıraktı. Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Oral Erdoğan,“Denizciliği tüm disiplinler ile bir bütün olarak gören anlayış Üniversitemizin vizyonudur. Denizcilik çok çeşitli alanların bir bütünleşmesidir. Mühendislik, işletme, hukuk, mesleki programlar ne düşünürseniz hepsi bu üniversitede mevcuttur” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Oral Erdoğan, konuşmasında Piri Reis Üniversitesi’nin Katar ile yaptığı eğitim anlaşmasına da değinirken, Üniversitenin kısa zamanda önemli bir yol kat ettiğini ve bu projenin sadece Üniversite için değil Türkiye denizciliği ve yüksek öğretiminin uluslararası imajı için çok önemli olduğunu belirtti. Aynı zamanda, Karadeniz Denizci Üniversiteler Birliği (BSAMI) başkanı olan Prof. Dr. Oral Erdoğan BSAMI üyesi bölge ülkelerinin denizcilik alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve ortak projeler yapılması, diğer ülkelerin denizcilik kurumları ile yeni ilişkiler geliştirilerek etkinliğinin artırılması ve etki alanının genişletilmesi konularında Türkiye’nin katkılarının da büyük olduğunu belirtti.
Konuşmasını Piri Reis Üniversitesi mezun sayısının 1100’ü aştığını ve mezunların % 70’ten fazlasının iş imkânı bulduğunu belirterek sonlandırdı. 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, “Dünya ticaretinin yüzde 83’ü deniz yoluyla yapılmaktadır. Denizcilik sektörü buna bağlı olarak gelişmekte, çağımızda yaşanan teknolojik gelişmeler sektörümüz tarafından takip edilmek durumundadır. Okulunuza adını veren Piri Reis’in yolundan sizin de aynı şekilde yürüyeceğinize sizin de denizcilik sektörünü çok daha yukarı taşıyacağınıza canı gönülden inanıyorum” diyen Kıran konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk’ten alıntı yapıp, “Bütün umudum gençliktedir” sözünü hatırlattı.

Üniversitemizin Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, “Evlatlarımızla beraber ben de mezun oluyorum. Başkan olarak bu son mezuniyetim” dedi. Kalkavan üniversitenin kuruluş sürecinden bahsederken, çok zorluk yaşadıklarını ama işin sonunda bu kurumdan mezun olan gençleri görünce bu zorlukların unutulduğunu söyledi. Kalkavan “Atamızın gösterdiği ‘aklı hür vicdanı hür nesilleri yetiştirmeyi başardık” derken, üniversitelerin toplumların refaha ulaşmasında en büyük araçlardan olduğunu söyledi. Kalkavan sözlerine son verirken Katar ile yapılan Deniz Kuvvetleri nezdindeki anlaşmaya da değinerek 11 yıllık bir üniversite için bunun azımsanmayacak bir başarı olduğunu söyledi. Kalkavan, görevinin son senesinde Piri Reis Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nın “genç, dinamik, bizim ekipten” dediği Tamer Kıran’a gönül rahatlığı ile bıraktığını söyledi.

Önceki dönem Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ahmet Arslan, konuşmasında gençlere öğütler vererek, “Kendinize hedef koyun ve hedeflerinizi güncelleyin” dedi. Türkiye’nin ayağa kalkması için umudun gençler olduğunu söyleyen Arslan, “Bir meslektaşınız ve bir ağabeyiniz olarak inanırsanız başarırsınız, lütfen hedeflerinizi büyük tutun” dedi. Arslan konuşmasında “Ulu önder Atatürk’ün söylediği gibi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma zorunluluğumuz var, bayrak artık size teslim. Bu salonda yavrularımız var ağlama sesleri geliyor, sizin de bayrağı layığıyla onlara teslim etmeniz gerekiyor.” Arslan konuşmasında son olarak denizcilerin efsane Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın denizciliğe ve Piri Reis Üniversitesi’ne çok emeği geçtiğini bu yapılanlar için kendisine minnettar olduğunu belirtti.

Törende sahnede yer alan öğrencilere akademisyenler ve öğretim görevlileri eşlik ederek bölüm birincilerine diploma ile birlikte ödüllerini takdim etti.


 


İlginizi çekebilir...

Sefine Tersanesi, "Heilhorn" ve "Aqua Skilsoy" Gemilerini Denize İndirdi

Sefine Tersanesi bir kez daha art arda, DESS Aquaculture Shipping AS firmasına ait Aqua Skilsoy ve Torghatten Trafikkselskap AS Firmasına ait Heilhorn...
3 Ekim 2019 Perşembe

Seatec 18. Kez Düzenleniyor

IMM CarraraFiere tarafından organize edilen ve 2020 yılında 18. kez düzenlenecek olan, yelken endüstrisinin teknoloji ve tasarım fuarı olan Seatec, se...
12 Eylül 2019 Perşembe

Norveç'e İhraç Edilen Gemilerde ELKON Katkısı

Dünyanın en büyük ikinci deniz ürünleri üreticisi Norveç'te balıkçılık sektörünün inovasyonlarına Türkiye ev sahipliği yapıyor....
12 Eylül 2019 Perşembe

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.