E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Türk Tersaneleri Avrupa'nın Gemi İnşa Üssü Olmaya Aday

Türk Tersaneleri Avrupa'nın Gemi İnşa Üssü Olmaya Aday

29 Mart 2019 Cuma / 13:53 | HABERLER
59. Sayı (Mart 2019)
70 kez okundu

Son dönemde özellikle yerli, milli projeleriyle öne çıkan Türk Tersaneleri kapılarını basın mensuplarına açtı. Tersane dergisi olarak katıldığımız Yalova’da gerçekleştirilen ziyarette, Türk tersanelerinin gemi üretiminde geldiği noktaya dikkat çekildi.

Gemi inşaa bakım ve onarımında Dünyada iyi noktaya gelen Türk tersanelerinden; CEMRE, TERSAN ve SANMAR kapılarını basın mensuplarına açtı. 2-5 Nisan tarihlerinde İstanbul’da IMEAK Deniz Ticaret Odası adına UBM tarafından düzenlenecek 15’inci Exposhipping Expomaritt İstanbul Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı kapsamında gerçekleşen tersaneler gezisinde, Türkiye’nin gemi üretiminde gelinen noktaya dikkat çekildi. Firma yetkilileri gemi üretiminde Türkiye’nin bulunduğu nokta, gemi ihracatı, gemilerde kullanılan teknolojiler hakkında bilgilendirmeler yaptı.

“Yurtdışından 800’ün üzerinde kayıt var’’
Exposhipping fuarı hakkında bilgi veren UBM Fuarlar Direktörü Esin Aslıhan Göksel, ‘’2-5 Nisan tarihleri arasında Türk denizcilik ve gemi inşa sanayisini bir araya getirecek olan fuarını Exposhipping’i organize ediyoruz. Katılımcılarımızın tersanelerini ziyaret ettik. Onların gösterdikleri teknolojileri ve anlattıkları ürünleri, canlı olarak test etme imkanımız oldu. Son hazırlıklar tamamlandı. 200’ün üzerinde katılımcı firmamız var. Sadece fuar değil, konferans programıyla birlikte aslında bilgi paylaşımı olacak. Sadece fuar olsun istemiyoruz, bilgi paylaşımı da olsun istiyoruz. Hem Türkiye’deki gemi inşa sektörü hem de dünyada yapılan gemi inşa sektöründen profesyonel ilgililer bir arada olacak. Yurtdışından çok ciddi ziyaretçimiz var. Yurtdışından 800’ün üzerinde kaydımız var. İstanbul ve diğer bölgelerden ve denizci alanlardan ziyaretçiler bekliyoruz. 700’ün üzerinde markamız var’’ dedi.

“Ödüllü balıkçı gemimiz var’’
Yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan CEMRE Tersanesi İş ve Pazar Geliştirme Müdürü Sinan Kavala, ‘’Bütün ilgi alanımız; elektrikli, LNG’li ve yüksek teknoloji gerektiren gemiler. Bu alanda ciddi itibar sahibiyiz. Şu anda tersanemizde aynı anda inşası devam eden 18 gemimiz var. Bunların büyük çoğunluğunu Norveç, İrlanda ve Fransa’ya inşa ediyoruz. Fransız bir müşterimize, 2 hafta içinde 83 metre uzunluğunda 19 metre genişliğinde rüzgar türbinli destek gemisi teslim edeceğiz. Gemi, 90 kişi taşıma kapasitesinde. Özel platformu sayesinde rüzgar türbini kulelerine insan çıkarabilmekte. Hibrit bir gemi. Bunun yanı sıra devam eden projeler içinde balıkçı gemileri ve feribotlar var. Balıkçı gemilerinden ödüllü bir gemimiz var. Geçen sene Norveç’te inovasyon ödülünü almış balıkçı gemimiz bulunuyor. Dünyanın ilk LNG tahrikli bataryalı balıkçı gemisi olma özelliğini taşıyor’’ şeklinde konuştu.

“Ürünlerimizin hepsi yüzde 100 olarak ihracata yönelik’’
Üretilen gemilerin hepsinin ihraç edildiğini aktaran TERSAN Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, “Tersanemizde şu anda tamamı yurtdışına ihraç edilmek üzere inşası süren 16 tane değişik geminin imalatını yapıyoruz. Bunu burada 3 bin 500 kişiyle beraber yapıyoruz. Türleri ise özel maksatlı gemiler, fabrika balıkçı gemileri, hibrit çevreyle dost yolcu gemileri ve offshore endüstrisine hizmet veren her türdeki offshore gemilerin imalatını yapıyoruz. Ürünlerimizin hepsi yüzde 100 olarak ihracata yönelik. Ekonomiye direkt katma değer üreten sektörüz. Dünyada rekabet için dünya denizlerine gemilerimiz gönderiyoruz. İnşallah gelecekte bu oranları artırırız’’ diye konuştu.

“Türkiye yüksek teknolojili ve teknik özellikleri fazla olan gemi üretiminde çok başarılı’’
Türkiye’nin yüksek teknolojili ve teknik özellikleri fazla olan gemi ürettiğine dikkat çeken SANMAR Tersaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gürün, ‘’Türkiye özellikle yüksek teknolojili ve teknik özellikleri fazla olan gemi üretiminde çok başarılı. Türkiye’de teknolojisi çok yüksek gemiler yapılıyor ve üretiliyor. Bunların içinde LNG ile çalışan dünyanın ilk römorkörleri, uzaktan kumanda ile çalışan dünyanın ilk römorkörleri ve hidrolik, hibrit olarak adlandırılan yeni teknoloji olan römorkörlerin inşasını yine tersanelerimizde yaptık. Bunların tamamı Türk mühendis ve işçiler tarafından yapılıyor. Biz, özellikle özel maksatlı gemi ihracatında adından söz ettiren bir firmayız. Dünyada gemilere yanaşma ve kaldırma hizmeti veren römorkörleri üreten ilk 3 firma içindeyiz. İhracat figürleri olarak da Türkiye’de gemi ihracatında ilk 3 sırada bulunan firmadan biriyiz. Şu ana kadar 35 ayrı ülkeye 137 gemi ihraç ettik ve bunların hepsi Türkiye’de üretildi’’ açıklamasında bulundu.


 


İlginizi çekebilir...

KOSDER'den 9 E.Ü. Denizcilik Fakültesi'nde Konferans

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) heyeti 9 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde '˜Koster Armatörlüğü ve İşletmeciliğ...
29 Mayıs 2019 Çarşamba / 11:14

İzmir Shipyard'dan Güney Kore'ye Teknoloji Transferi

Temelleri 1996 yılında atılan Gözüyılmaz Mühendislik'in yurt dışı markası olan İzmir Shipyard, uluslararası pazarlama çalışmalarına hız kesmeden d...
20 Mayıs 2019 Pazartesi / 14:58

GMO Geleneksel İftar Yemeğinde Üyeleri ile Buluştu

Gemi Mühendisleri Odası tarafından 16 Mayıs 2019 tarihinde verilen iftar yemeğinde denizcilik sektör temsilcileri, GMO üyeleri ve aileleri bir araya g...
20 Mayıs 2019 Pazartesi / 11:49

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.