E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Koster Yenileme Projesi'nde İmzalar Atıldı

Koster Yenileme Projesi'nde İmzalar Atıldı

26 Temmuz 2018 Perşembe / 16:42 | HABERLER
57. Sayı (Temmuz-Ağustos 2018)
24 kez okundu

Koster Filosu Yenileme Projesi’nde imzalar atıldı. Başbakan Binali Yıldırım; Bakanlar Faruk Özlü, Nihat Zeybekci ve Ahmet Arslan ile sektörü temsilen Koster Denizcilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır ve İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran’ın imzalarıyla proje resmen hayata geçti...

Gerek Koster Armatörleri gerekse tersaneler tarafından uzun yıllardır beklenen Türk Sahipli Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi için Başbakan Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla 11 Haziran Pazartesi günü İstanbul WOW Otel’de imza töreni gerçekleştirildi.

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Karadeniz ve Akdeniz’de bir ölçüde hakimiyet kurmamız gerekiyor. Piyasayı kontrol edebilir hale gelmemiz lazım” dedi. 

Yıldırım, projenin uzun süren hazırlıklardan sonra nihayet elle tutulur hale geldiğini ancak tamamen bitmiş olmadığını belirterek “Bir şirket kuruluyor. Kamu yüzde 49, özel sektör yüzde 51. Bunu bilerek böyle yaptık. İstedik ki kamu kuralları burada işi yavaşlatan, mevzuat dolayısıyla hedeflerimizi gerçekleştirmemize engel olan bir rol oynamasın. Dolayısıyla Koster A.Ş’de özel sektör anlayışı, özel sektörün iş yapma imkan ve faaliyetleri geçerli olacak” şeklinde konuştu. 

Başbakan Yıldırım, projenin gemi inşa sanayiine de canlılık getireceğini vurgulayarak, “Sektör 15 senede minimum 500 tekne yapacak. Sadece tersaneler değil yan sanayiciler, tedarikçiler herkesin işleri açılmış olacak. Bu bizim gemi inşa sanayiinde yerlileştirme ve millileştirme hedefimizi de büyük oranda destekleyecek” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi’nin; yerli ve milli sanayi hedeflerinin çok önemli halkalarından biri olduğunu belirterek, “Bu proje; ülkemiz için stratejik öneme sahip olan, milli menfaatlerimizle doğrudan ilgili bir proje. Koster Yenilenme Çalışmamız; 2023 yılı ve sonrasında, Türk deniz ticaret filosunu modern ve teknolojik üstünlüğe sahip gemilerle donatmaya odaklandı” dedi.

Özlü, Karadeniz ve Akdeniz havzasında deniz taşımacılığı için kullanılan yaklaşık bin 900 adet koster gemisi bulunduğunu belirterek, “Akdeniz ve Karadeniz’i deniz taşımacılığında Türk Gölü haline getirmek ve gemi inşa sanayimizi geliştirmek için koster filomuzu yenilemek istiyoruz” şeklinde konuştu. Proje kapsamında; Koster Denizcilik Anonim Şirketi’ni kurduklarına işaret eden Özlü, “Bu şirkete; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yüzde 49 pay ile ortak oluyoruz” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi projede emeği geçenlere teşekkür ederek, Ekonomi Bakanlığı’nın, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Kanunu ile cari açığa neden olan diğer alanlarda olduğu gibi bu alandaki projelere de destek vereceğini ifade etti. 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Ahmet Arslan ise denizcilik sektörünün uluslararası bir sektör olması nedeniyle uluslararası krizlerden en çok etkilenen sektör olduğunu belirterek, “2008 dünyadaki krizler bizim başka alanlarda ülke olarak krizden etkilenmememizi sağlamakla birlikte bu sektör uluslararası boyutu nedeniyle etkilendi” dedi.

Projenin hem sektörün hem de tersanelerin tekrar tam kapasiteyle iş yapabilmesini sağlayacağını vurgulayan Bakan Arslan, koster filosunun yenilenmesi adına yapılan çalışmaları anlattı.

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da törende yaptığı konuşmada, hedeflerinin piyasa ihtiyaçlarına göre en az 100 gemi inşa etmek olduğunu söyledi. Kıran, “Bu sayede yepyeni bir iş hacmi ve 30 binin üzerinde aileye istihdam sağlayacağız. Sürdürülebilir bir modelle devletin katkısını misliyle geri ödeyeceğiz. Güncellenen tasarımlarla bu yapıyı bölgenin en büyük gemi operatörlerinden biri haline getireceğiz. Gemi inşa sanayisinde yerli katkı oranını artırmak için projemizi sürekli geliştireceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başbakan Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Ekonomi Bakanı Zeybekci, İMEAK DTO Meclis Başkanı ve Koster Denizcilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır ile İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran projeye imza attı.


 


İlginizi çekebilir...

GMO Kabotaj Bayramını Denizcilerle Kutladı

Denizcilik camiası TMMOB Gemi Mühendisleri Odası ve TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası'nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu 1 Temmuz Deni...
2 Temmuz 2019 Salı / 15:34

DFDS Akdeniz İş Birimi'nin başına Lars Hoffmann getirildi.

Danimarkalı denizcilik ve lojistik firması DFDS'nin Türkiye'de faaliyet gösteren şirketi DFDS Akdeniz İş Birimi'nin Başkan Yardımcılığı gö...
28 Haziran 2019 Cuma / 15:43

Türk Loyd'u Performans Tablosunda 8. Sıraya Yükseldi

Türk Loydu, Paris MoU tarafından açıklanan Klas Kuruluşları Performans Tablosunda Yüksek Performans sınıfını koruyarak, 8. sıraya yükseldi....
18 Haziran 2019 Salı / 10:29

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.