E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

VACON NXP Grid Converter Sistemi, Gemi Kazalarının Önlenmesine Yardımcı Oluyor

VACON NXP Grid Converter Sistemi, Gemi Kazalarının Önlenmesine Yardımcı Oluyor

29 Mayıs 2018 Salı / 13:21 | ÜRÜN TANITIMI
56. Sayı (Mayıs-Haziran 2018)
10 kez okundu

Danfoss Motor Kontrol Sistemleri, gemilerin enerji kaynaklarını etkin kullanabilmeleri için VACON NXP Grid Converter sistemini sunuyor. Ana makinenin devreden çıktığı durumlarda VACON NXP Grid Converter sistemi yardımıyla buna uygun tasarlanan şaft jeneratörü motor olarak kullanılıyor ve gemi düşük hızlarda hareket ettirilerek tehlikenin bertaraf edilmesi sağlanarak olası gemi kazaları önlenebiliyor…

Günümüzde gemilerin birçoğu, pervane tahrik gücünü üzerinde bulunan içten yanmalı makinelerden alır. Gemiler, aynı zamanda ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini de aynı makineyle üretmek için genellikle şaft jeneratörleriyle donatılır. Ancak ana makinenin çalışma devri, çoğu zaman elektrik enerjisi üretimi için uygun olmaz. Bu durumlarda elektrik enerjisi üretimi için diğer jeneratörler kullanılır ve ilave yakıt tüketimi söz konusu olur. 

Danfoss’un VACON NXP Grid Converter sisteminin ana görevi, ana makinenin çeşitli çalışma devirlerinde şaft jeneratörünün efektif bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak ve yakıt tüketimini azaltmak. Bu sistemle donatılan gemiler, ilave jeneratörleri neredeyse hiç kullanmaz ve burada harcanacak yakıttan ve bakım maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf eder.

Sistem, özellikle ana makinenin düşük devirlerde çalıştığı durumlarda, şaft jeneratörünün ürettiği enerjiyi istenen gerilim ve frekansa dönüştürerek tüm kritik yüklerin ve yaşam mahallerinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi ekonomik bir şekilde sağlamaya imkân verir.

Gemi limandayken karadan gemiye sağlanan enerji ise, gerilim ve frekans farklılıklarına rağmen yine VACON NXP Grid Converter ile gemiyi besleyebilir. Böylece dizel jeneratörlerin çalıştırılmasına yine gerek duyulmaz. Bu sayede dizel jeneratörden kaynaklanan yakıt tüketimi, gürültü ve titreşim engellenir; liman ve şehirler emisyonlardan korunur.

Sistemin bir diğer avantajı ise, ana makinenin meydana gelen bir arıza durumunda geminin sevk ve idaresine yardımcı olabilmesi. Ana makinenin devreden çıktığı durumlarda, VACON NXP Grid Converter sistemi yardımıyla buna uygun tasarlanan şaft jeneratörü motor olarak kullanılıp, geminin düşük hızlarda hareket ettirilerek tehlikenin bertaraf edilmesi sağlanabilir ve olası gemi kazaları önlenebilir. 

VACON NXP Grid Converter sistemi, uygun jeneratör ve aktarma elemanlarıyla yeni gemi uygulamalarının yanı sıra mevcut gemilere de adapte edilebilir. 

Gemilerin ihtiyaç duyduğu enerji ister şaft jeneratöründen ister limandan sağlansın, VACON NXP Grid Converter talep edilen yüksek enerji kalitesini ve sürekliliğini sağlayarak kısa sürede yatırım amortismanı sağlar.

İSTANBUL VE ÇANAKKALE BOĞAZLARINDAN YILDA ORTALAMA 45 BİN GEMİ GEÇiYOR
2017 yılı istatistiklerine göre 90 bin civarında gemi Türk boğazlarını kullandı. İstanbul Boğazı’ndan ve Çanakkale Boğazı’ndan toplamda günde ortalama 125, yılda ise 45 bin gemi geçiyor. 2017 yılında İstanbul Boğazı’nda 22 gemi kazası ve 133 gemi arızası meydana gelirken, Çanakkale Boğazı’nda ise 4 gemi kazası ve 175 gemi arızası yaşandı.
 

DANFOSS HAKKINDA
Danfoss, yarının dünyasında daha az kaynakla daha fazlasını yapmaya olanak sağlayan teknolojiler geliştiriyor. Altyapı, gıda arzı, enerji verimliliği ve çevre dostu çözümlere karşı giderek artan taleplere cevap veren Danfoss’un ürün ve hizmetleri soğutma, iklimlendirme, ısıtma, motor kontrolü ve hareketli makinelerde kullanılıyor. Danfoss, aynı zamanda yenilenebilir enerji ve buna ek olarak şehir ve kentsel toplumlarda bölgesel ısıtma alanlarında faaliyet gösteriyor. 1933 yılına dayanan yenilikçi teknolojisi, 100’ün üzerinde ülkede 26 bin çalışanı ve müşterileriyle Danfoss, günümüzde sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri. Şirket hisselerinin çoğunluğu hâlâ kurucu ailenin elinde bulunuyor.


 


İlginizi çekebilir...

Layher İskele Sistemleri Tersane Şartlarında Bile Uzun Ömürlü

Layher Allround® (Flanşlı) İskele, başta endüstriyel tesisler olmak üzere, tersane, gemi yapım ve onarımlarında, sanat yapılarında, enerji santralleri...
29 Mart 2019 Cuma / 14:04

Eaton, Denizcilik Uygulamaları için Otomasyon Çözümleri Portföyünü Genişletiyor

DNV-GL sertifikası alan Eaton'ın ultra kompakt modüler parçalı-I/O sistemi XN300, artık denizcilik uygulamalarında da kullanılabiliyor. Eaton böyl...
18 Ekim 2018 Perşembe / 16:23

Askaynak, Clearosta ile Duman Emisyon Oranını Yüzde 40'a Kadar Azaltıyor

Askaynak, iş sağlığı ve güvenliğini üst düzeyde tutmak isteyen işletmeler için Clearosta örtülü elektrod ve özlü kaynak teli ürün gruplarıyla kaynak i...
18 Ekim 2018 Perşembe / 16:21

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.