E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Control Techniques ve Leroy-Somer'den Balıkçılık Sektörüne Önemli Kazanımlar

Control Techniques ve Leroy-Somer'den Balıkçılık Sektörüne Önemli Kazanımlar

17 Mayıs 2017 Çarşamba | HABERLER
50. Sayı (Mayıs-Haziran 2017)

Control Techniques ve Leroy-Somer yakın zamanda MDV-1 "Immanuel" adlı yeni tip bir teknenin inşasına katkıda bulunarak önemli bir balıkçılık sektörü projesinin tamamlanmasına yardımcı oldu. Kullanılan çözüm bir dizi Unidrive M değişken hızlı sürücü ile birlikte motorlar, transformatörler, fren rezistörleri, redresör birimleri ve jeneratörlerden oluşuyor.

MDV-1 “Immanuel”, Ana Plan Sürdürülebilir Balıkçılık Vakfı (MDV) için Hollandalılar tarafından inşa edilen 30,2 x 8,6 m “twin-rig” bir balıkçı teknesi. Geleneksel teknelere kıyasla bir dizi önemli yenilik içeriyor. Bunların en önemlisi hem yakıt tüketiminde hem emisyonlarda (CO2/NOx) yüzde 80’e varan oranlarda tasarruf sağlaması.

Hollanda balıkçılık sektöründe yenilikçiliği özendirmek için 2012 yılında kurulan MDV’nin bu projedeki amacı, itici güç sistemi dahil her alanda etkinlik iyileştirmeleri bulmaktı. MDV-1 “Immanuel”in itici güç sistemi, değişken hızlı bir jeneratör ve DC-bus içeren dizel-elektrik bir sistemdi.

Yeni tasarım 800 ile 1200 rpm arası hızlarda jeneratörü son derece etkin bir şekilde çalıştırma fırsatı sunuyor ve bu tasarım sayesinde tekne AC durumunda üç jeneratör (normal olarak ikisi çalışır) yerine iki jeneratörle (biri çalışır) donatılabiliyor. Daha büyük olan jeneratör (500kW) yol alırken ve balık tutarken kullanılıyor; daha küçük olan ise (117kW) aslen acil durumlarda kullanılıyor ve tekneyi daha düşük hızda karaya döndürebiliyor .
Yeni sistem ana pervane için geleneksel bir dizel motoru yerine 400 kW gücünde su soğutmalı bir kalıcı mıknatıs motoru (120 rpm) kullanıyor. Daha etkin olmanın yanı sıra, motorun avantajları arasında, şanzımanlı bir vites kutusu gerektirmediği için boyutlarının daha küçük olması da var.

Dahası, darbe yüklerinin motor kontrolörü tarafından elektrikli olarak emilebilmesi, jeneratörün daha istikrarlı ve enerji etkinlikli olmasını sağlıyor, daha az motor gürültüsü ve daha az vibrasyon olması ve bakım için hemen hemen hiç gerek olmaması anlamına geliyor.

Dört adet Control Techniques Unidrive M değişken hızlı sürücü, itici güç motoruyla bir arada çalışıyor, bir diğeri döner transformatör için kullanılıyor, birer tanesi hidrolik pompa, boşaltma pompası, makine dairesi havalandırması, balık ambarı soğutma sistemi için, iki tanesi de darbeli balıkçılık (pulse fishing) ırgatları için kullanılıyor. Irgatların bir elektrik kablosunu istikrarlı bir germe kuvvetiyle (kopmadan) ama değişken dalga koşullarında salıvermesi ve geri çekmesi gerekiyor.

Tedarik edilen diğer ürünler arasında teknelerin elektrik sistemi için bir Leroy-Somer motor/jeneratör transformatörü, güç jeneratörü sistemi için bir fren rezistörü, ortak DC bus için redresör birimleri, çeşitli frekanslar için uygun olan 12 darbeli bir transformatör ve Leroy-Somer ana ve yardımcı jeneratörler de var.
Sürücü parçalarının yanı sıra, Control Techniques ve Leroy-Somer mühendislik, dokümantasyon, test, kurulum, eğitim ve sürücü çalıştırma yazılımlarını (sadece PLC’den kontrol için değil, itici güç motoru ve döner transformatörün frekans kontrolörlerini yöneten uygulama yazılımlarını da) tedarik etti.

Harmonik akım bozulmasını azaltmak için, mühendisler ayrıca 12 darbeli bir izolasyon transformatörü içeren bir elektrik sisteminin kullanılmasını önerdi. Kontrolörler ve jeneratörler arasında değişmek, enstrümantasyonu etkileyen hiçbir elektrik sistemi müdahalesi olmadan geniş tabanlı yedek bir sistem olmasını garantiliyor.

Teknenin inşaatı planlara uygun olarak gerçekleşti ve MDV1 zamanında kullanıma girdi. Dahası, üzerinden sekiz ay geçtikten sonra balıkçılık rakamları başarılı görünüyor. Tekne hem pisi hem dil balığı yakalamak için tasarlandı ve 850 kutu taşıma kapasitesi var. En önemlisi, enerji tüketimini kontrol eden ve gözleyen sistemler o kadar iyi çalışıyor ki, petrol fiyatları yüksek olduğunda bile MDV 1 para kazanabiliyor.

Emerson Hakkında
Merkezi St.Louis, Missouri’de (ABD) olan Emerson, dünyanın her yanındaki endüstriyel ve ticari pazarlar ve tüketici pazarlarındaki müşterilere yenilikçi çözümler sağlamak için teknoloji ve mühendisliği bir araya getiren bir şirket.
Emerson’un iş kollarından biri olan Emerson Endüstriyel Otomasyon, çeşitli endüstrilerden müşterilere performans, verimlilik ve kalite kazançları sağlayan dünya çapında bir teknoloji sağlayıcısı. Ürünleri arasında alternatörler, elektrik motorları ve sürücüleri, elektrik dağıtım aygıtları ve mekanik güç iletimi, akışkan otomasyonu ve ultrasonik bağlama çözümleri bulunuyor. Appleton, ASCO, Branson Ultrasonics, Browning, Control Techniques, Kop-Flex, Leroy-Somer, McGill, Morse, Numatics, O-Z/Gedney, Rollway, SealMaster ve System Plast bir Emerson markası. 

 


İlginizi çekebilir...

Deniz İş Kanunu Çalıştayı İMEAK DTO ve İDO öncülüğünde gerçekleştirildi.

Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde, denizcilik sektörünün öncü ve lider kuruluşları, 'Denizci İş Kanunu Çalıştayı' ile buluştu. Çalıştay, ...
16 Temmuz 2019 Salı

İMEAK DTO Ekonomi Gazetecileri ile Biraya Geldi

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) '˜Ekonomi Buluşmaları' kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kır...
4 Temmuz 2019 Perşembe

GMO Kabotaj Bayramını Denizcilerle Kutladı

Denizcilik camiası TMMOB Gemi Mühendisleri Odası ve TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası'nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu 1 Temmuz Deni...
2 Temmuz 2019 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.