E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Denizciler, İklim Değişikliğinin Etkilerini Tartıştı

Denizciler, İklim Değişikliğinin Etkilerini Tartıştı

7 Mart 2017 Salı / 10:56 | HABERLER
48. Sayı (Ocak-Şubat 2017)

Piri Reis Üniversitesi'nde yapılan İklim Değişikliği Kurultayı'nda, iklim değişikliğinin denizlere, denizciliğe ve gemilere etkileri tartışıldı...

İklim Değişikliğinin Denizlere Etkileri: Denizcilik ve Gemiler konulu “İklim Değişikliği Kurultayı”, 29 Kasım 2016 tarihinde Piri Reis Üniversitesi’nde yapıldı.
Piri Reis Üniversitesi ve Deniz Kültürü Derneği işbirliği ile düzenlenen Kurultay’da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, DTO, Türk Loydu, GİSBİR, TURMEPA, TÜRKLİM gibi kurum ve kuruluşlar üst düzey katılım sağlayarak denizcilik sektörünün en önemli gündemlerinden birini masaya yatırdı.
Kurultayın açılışında bir konuşma yapan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, “Üniversitemiz, devletin sektörün taleplerine cevap verecek şekilde denizlerin çevrenin korunması için gerekli olan sahiplenmeyi üstlenecektir. Önceden çevre konularına yeterince önem verilmedi. Bundan sonra bu konulara daha fazla yer verilmesinin gerektiğini düşünüyorum” dedi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yapılan Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği’nde çevrenin korunması ve emniyetin sağlanmasının ana gündem konusu olduğunu ifade eden Erdoğan, “Türkiye’de bu konuların ikinci plana düştüğünü görüyorum. Önümüzdeki dönemde insanlık için, çevreyi kaybetmemek için daha duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu organizasyonun buna vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Kurultay kapsamında gerçekleştirilen “İklim Farkındalığı ve Temiz Enerji Açısından Medyanın Toplum Üzerindeki Etkileri” isimli oturumun başkanlığını İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan yaparken, oturuma Gökhan Abur (NTV), Gökhan Karakaş (Milliyet), Erhan Öztürk (Sabah Gazetesi), Fatih Çekirge (Hürriyet) ve Hasan Aydın (FOX TV) konuk oldular. Oturumda medyanın çevre ve iklim değişikliğine ilişkin haberlere gösterdiği ilgi tartışıldı. 
Başkanlığını Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu’nun yaptığı “İklim Değişikliği Tehdidi Altında Denizler, Denizcilik ve Gemiler” oturumunda Türkiye Denizcilik Federasyonu’nu temsilen Federasyon Başkan Vekili Bülend Temur, Türk Loydu’nu temsilen İş Geliştirme Bölüm Müdürü Mehtap Karahalli Özdemir, Seagull-Martı Deniz Temizliği’ni temsilen Çevre Mühendisi Zeynep Lök ve Asyaport’u temsilen İş Geliştirme & SEÇ Kalite Müdürü Gülcan Güler Doğanuz konuşmacı olarak yer aldılar.

“İklim Değişikliği Tehdidi Altında Denizler, Denizcilik ve Gemiler” başlıklı üçüncü oturumun başkanlığını GİSBİR Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Özek yaparken; Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı’nı temsilen Yeşil Liman Proje Koordinatörü Bülent Sönmez, İMEAK Deniz Ticaret Odası’nı temsilen Kapt. Yılmaz Dağcı, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’ni temsilen GİSBİR Çevre Koordinatörü Yardımcısı Çevre Mühendisi Elif Gizem Albayrak, Deniz Temiz Derneği (TURMEPA)’ni temsilen Genel Müdür Akşit Özkural ve Türkiye Liman İşletmecileri Derneği’ni temsilen Genel Sekreter İrfan Bilgin konuşma yaptılar.
Piri Reis Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Akdeniz tarafından yönetilen “Denizcilik Sektöründe Enerji Verimliliği ve Küresel Isınmaya Etkileri” isimli dördüncü ve son oturumda, Namık Kemal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatih Konukcu, Ekobil Çevre Hizmetleri’nden Dr. Aslı Sezer Özçelik, Piri Reis Üniversitesi’nden Doç. Dr. Alimet Sema Özen ve Dr. Baki Yokeş konuşmacı olarak yer aldılar.
Kurultay boyunca denizcilik sektörünün önemli kurum ve kuruluşları iklim değişikliği ile nasıl mücadele ettiklerini anlatarak çevre dostu uygulamalara dikkat çektiler.

 


İlginizi çekebilir...

TÜRKLİM 4. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi'nde

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Genç'in konuşmacı olarak yer aldığı '4. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi', ...
2 Mayıs 2019 Perşembe / 13:21

Mare Forum'da Denizciliğin Geleceği Ele Alındı

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) ile Mare Forum ortaklığında Tuzla Radisson Blu Hotel & Spa'da düzenlenen 6. Mare Forum İstanbul 20...
29 Nisan 2019 Pazartesi / 17:41

KOSDER Denizcilik Sektöründe Bir İlki Gerçekleştirdi

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) '˜İş Dünyasında NLP' konulu seminer düzenleyerek denizcilik sektöründe bir ilki gerçekleş...
11 Nisan 2019 Perşembe / 17:27

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.