E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Yeni ABB Mikro Şebeke Teknolojisi, Gemilerin Verimliliğini Artırıyor

Yeni ABB Mikro Şebeke Teknolojisi, Gemilerin Verimliliğini Artırıyor

9 Mart 2017 Perşembe / 14:06 | ÜRÜN TANITIMI
47. Sayı (Kasım-Aralık 2016)

ABB, gemiler için verimliliği ve üretkenliği artırmak amacıyla akıllı devre kesicilerden yararlanan yeni hepsi bir arada mikro şebeke çözümü sunuyor. Şirketin sektörde bir ilk olan yazılım tabanlı yenilikçi Emax 2 akıllı devre kesicisi, yeni nesil gemilerin enerjiden tasarruf etmesini kolaylaştırıyor.

ABB alçak gerilim açık tip devre kesicilerin küresel ürün müdürü Giuseppe Scali, “Modern gemiler, gücün mümkün olan en iyi şekilde yönetilmesi için yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyan, ada halindeki mikro şebekelerdir. ABB’nin hepsi bir arada koruma ve denetleme çözümü bunu, tüm yazılım ve bilgiyi deniz uygulamaları için tasarlanmış bir akıllı devre kesicinin içine yerleştirerek yapıyor” diyor.

Yeni nesil gemiler, mevcut güç dağıtımı zorluklarını aşmak için daha gelişmiş mikro şebeke teknolojileri kullanacak. Uluslararası Denizcilik Organizasyonu (IMO), tüm gemilerde enerji yönetimi daha iyi sağlandığında güç tüketiminin ve CO2 emisyonunun yüzde 10’a kadar azalacağını öngörüyor. Bir gemideki elektrik dağıtımı, birden çok güç jeneratörü ve enerji depolama sistemini bağlayan, ada halindeki bir mikro şebekedir ve yönlü güç akışlarını genellikle iletim hatlarını yok sayarak yönetir. Gemiler elektrik sistemini korumak, bağlamak ve denetlemek için akıllı teknolojiler kullanarak daha etkili ve verimli bir şekilde çalışabilir.

ABB’nin Emax 2 alçak gerilim devre kesicisi, sektördeki ilk akıllı devre kesici olma özelliğini taşıyor. İçerdiği bağlanabilirlik ve güç yönetimi yazılımı, kapsamlı bir enerji yönetimi çözümü sunuyor. Emax 2’nin yük profili optimizasyon işlevleri, CO2 emisyonlarını ve yakıt maliyetlerini azaltıyor. Ayrıca Emax 2, geleneksel kurulumlara göre yüzde 25 daha küçük ve önemli oranda daha hafif olduğundan gemi inşaat mühendislerine temel bir avantaj sağlıyor. Yenilikçi devre kesici, tüm koşullar altında üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için gelişmiş uyarlanabilir koruma kullanarak geminin iş açısından kritik yüklerini ve jeneratörlerini koruyor.

Yedekli aktüatörler ve iletişim modülleri içeren Emax 2, elektrikli sistemlerin güvenilirliğini yeni seviyelere taşıyor. ABB’nin çözümü, elektrik arızalarını önlemek, algılamak ve izole etmek için hem iletişim veri yolu hem de elektrik bağlantılarını kullanan tek çözüm. Benzersiz “dijital bölge seçiciliği” işlevi, arıza bölgesini daha hızlı bir şekilde doğru olarak belirliyor ve arızayı besleyen güç kaynağını daha erken kesiyor. Sonuç olarak, elektriksel koruma daha güçlü oluyor ve yüksek maliyetli sistem çökmeleri daha etkin şekilde önleniyor.

ABB’nin koruma ve bağlantı işlerinin küresel endüstri bölüm müdürü Alberto Pagano, “Akıllı cihazlar gemi mikro şebekelerini etkili bir şekilde çalıştırmada giderek daha önemli bir rol oynayacak. Gemiler için üretim dışı zamanın finansal maliyeti de bir etken. Tipik bir sondaj gemisi, işletme duruş süresi nedeniyle yılda 12 milyon USD zarara neden olabilir” şeklinde konuşuyor.

ABB’nin hepsi bir arada koruma ve denetim mikro şebeke çözümü, gelecekte gemilerin ihtiyaç duyacağı verimlilik, sistem güvenilirliği, yakıt maliyeti ve gerekli alan iyileştirmelerini sunuyor.

ABB; kamu hizmetleri, sanayi, ulaşım ve altyapı alanlarında faaliyet gösteren müşterilerin performansını artırırken, çevre üzerindeki etkilerini azaltan güç ve otomasyon teknolojilerinin dünyada önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. ABB Grubu yaklaşık 100 ülkede, 135 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor.
 


İlginizi çekebilir...

Layher İskele Sistemleri Tersane Şartlarında Bile Uzun Ömürlü

Layher Allround® (Flanşlı) İskele, başta endüstriyel tesisler olmak üzere, tersane, gemi yapım ve onarımlarında, sanat yapılarında, enerji santralleri...
29 Mart 2019 Cuma / 14:04

Eaton, Denizcilik Uygulamaları için Otomasyon Çözümleri Portföyünü Genişletiyor

DNV-GL sertifikası alan Eaton'ın ultra kompakt modüler parçalı-I/O sistemi XN300, artık denizcilik uygulamalarında da kullanılabiliyor. Eaton böyl...
18 Ekim 2018 Perşembe / 16:23

Askaynak, Clearosta ile Duman Emisyon Oranını Yüzde 40'a Kadar Azaltıyor

Askaynak, iş sağlığı ve güvenliğini üst düzeyde tutmak isteyen işletmeler için Clearosta örtülü elektrod ve özlü kaynak teli ürün gruplarıyla kaynak i...
18 Ekim 2018 Perşembe / 16:21

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.