E-Dergi Oku 

Gemi Mühendisliği Zirvesi 4. Kez Düzenlendi

Gemi Mühendisliği Zirvesi 4. Kez Düzenlendi

30 Mayıs 2016 | HABERLER
44. Sayı (Mayıs-Haziran 2016)

Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi ve Denizcilik Kulübü'nün bu yıl 4.'sünü organize ettiği "Gemi Mühendisliği Zirvesi", 7-8 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Geçmişten günümüze sektörün tanıtıldığı, tüm ayrıntılarının, gelişmelerinin, projelerinin konuşulduğu; öğrencilerin ve davetlilerin özel sorularının yanıtlandığı zirveye sektörden önemli isimler katıldı. Gemi Mühendisliği öğrencilerinin sektörün durumunu ve sektörle ilgili merak ettikleri her şeyi birinci ağızdan duymalarını, bugüne kadar yapılmış olan ve gelecekte yapılması planlanan projeler hakkında bilgi edinmelerini amaçlayan zirve iki gün sürdü.
Zirvenin açılış konuşmasını Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi dekanı Prof. Dr. Bahri Şahin yaptı. Şahin konuşmasında sektör-üniversite işbirliğine dikkat çekti. Şahin’in ardından söz alan Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü’nden Zeynel Kontoğlu, gemi geri dönüşüm tesislerinden ve 2015 yılına dair dünya siparişlerden bahsederek denizcilik sektörünün hedeflerini anlattı. Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Sinem Dedetaş ise, İŞKUR ve GİSBİR işbirliği ile öğrencilerin staj bulmaktaki zorluklarının kalktığını belirtti.

Klas Kuruluşları Oturumu
Açılış konuşmalarının ardından klas kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı bir oturum gerçekleştirildi. Türk Loydu adına oturuma katılan Mehmet Avcı, Türk Loydu’nun IACS üyesi olma yolunda hızlı adımlarla ilerlediğini belirterek Ar-Ge çalışmalarına verdikleri öneme dikkat çekti. ABS’yi temsil eden Eyüp Güvenli, American Bureau of Shipping’in misyonuna ve vizyonuna değinerek klaslama aşamalarını anlattı. Öğrencilere iki kuruluşun birleşimi ile oluşan DNV-GL’yi anlatan Akif Tuna ise kuruluşun gelirinin yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırdığını vurguladı
Klas Kuruluşları Oturumu’nun ardından Rafig Mehdiyev, dizeller ve motorların çalışma sistemleri ile ilgili bir sunum yaptı.

Yan Sanayi Oturumu
Mehdiyev’in sunumunun ardından düzenlenen Yan Sanayi Oturumu’nda ise Gürdesan, PPG Boya ve Marsis Dış Ticaret firmalarından temsilciler yer aldı. Gürdesan’ın vizyonu ve misyonundan bahseden Atakan Parsak, askeri ve özel projelere değinirken, PPG Boya firmasından Sertaç Kesebol, deniz boyaları ve pasif yangın geciktirici boyalarının önemini vurguladı. Marsis Dış Ticaret’ten Ahmet Bilir ise harici ve sabit yangın söndürme sistemlerinden ve firmanın Ar-Ge çalışmalarından söz etti.

Gemi İnşaatı Oturumu 1
Yan Sanayi Oturumu’nun ardından Sedef Tersanesi, Cemre Tersanesi ve Ada Tersanesi temsilcilerinin katıldığı Gemi İnşaatı Oturumu yapıldı. Sedef Tersanesi’nden Esengül Kocaman, tersanenin teslim edilen, devam etmekte olan ve gelecek projeleri ile ilgili bilgi verdi. Cemre Tersanesi’nden Burak Mursaloğlu, tersanenin yaptığı yatırımlardan ve hedeflerinden bahsederken iş sağlığı ve güvenliğine verdikleri önemi vurguladı. Ada Tersanesi’nden Merve Yıldız da planlama mühendislerinin görevlerinden söz etti ve proje planlama sistemini anlattı.

Gemi Bakım Onarım Oturumu
Gemi Bakım Onarımı Oturu-mu’nda ise Beşiktaş Tersanesi’nden Gündem Gümüşkaynak ve Tersan Tersanesi’nden Şafak Balcı konuşmacı olarak yer aldı. Gündem Gümüşkaynak, Beşiktaş Tersanesi’ni tanıtarak, gemi inşa mühendislerinin iş bulma sürecini anlattı. Şafak Balcı ise neden bakım-onarım yapıldığından ve gemi inşa mühendislerinin bakım-onarımda nerede çalıştıklarından söz ederek tamirde Türkiye’nin avantajlarını anlattı.
Gündem Gümüşkaynak, kendisine yöneltilen “Türk tersaneleri ile yabancı tersaneler arasında pazarlama açısından ne fark görüyorsunuz?” sorusunu; “Türkiye pazarlama konusunda yabancı tersanelere kıyasla daha yeni. Kendini tam geliştirdiği sırada 2008 krizi geldi çattı. Krizden sonra 2014 gibi ancak toparlandı. Ülkemizin en büyük avantajı fiyatı ve ucuz iş gücü ve Avrupa’ya yakınlığından dolayı Avrupalı armatörler tersanelerimizi seçmek durumunda kalıyor. Sürekli gelişme odaklı strateji uyguluyoruz” şeklinde yanıtladı.
“Gelişmiş ülkelerin tamir işine yönelmemelerinin sebebi çevresel faktörsel ve insan sağlığına olumsuz etkileri midir?” sorusuna ise Şafak Balcı, “Ticaret yapan gemiler için konum çok önemlidir. Türkiye’nin konumundan ötürü sahip olduğu büyük bir artı var. Avrupa’da hala bakım-onarım faaliyetinde bulunan birçok tersane var. Gerekli önlemler alındıktan sonra çevresel faktörler bir şekilde kontrol edilebiliyor” diye cevap verdi.

Savunma Sanayi Oturumu
Gemi Mühendisliği Zirvesi’nin ikinci günü; Aselsan, STM ve Selah Tersanesi’nden yekililerin katıldığı Savunma Sanayii Oturumu ile başladı. Aselsan’dan Metin Erdoğan, Aselsan’ı tanıtırken, dinamik konumlandırma sistemleri, tesisler, yurtiçi ve yurtdışı iştirakler, Ar-Ge çalışmaları ve deniz sistemlerini anlattı. STM’den Metin Saylan, askeri gemi projelerinden, mühendislik faaliyetlerinden söz etti. Yerlileşmenin önemine vurgu yapan Saylan, ihracat faaliyetleri ve ürün ihracından bahsetti. Selah Tersanesi’nden Yücel Erdem ise Lojistik Destek Gemisi (LDG) projesini anlatı.
Metin Erdoğan, kendisine yöneltilen “Firmanızda gemi inşa mühendislerinin çalışma potansiyelleri nedir?” sorusunu , “Aselsan ilk kurulduğunda ağırlıklı olarak elektronik tasarımları yapmak üzere kuruldu. Bünyemizde işe girmek için de 3.0 üzerinde not ortalaması, belli okullardan mezun olma şartı, ileri derecede İngilizce bilmek gibi zor standartlar uyguluyoruz. Bu kriterler arasında şu zamana kadar gemi inşa mühendisi olmak bulunmuyordu. Fakat bunun değişmesi için çalışma başlattık. Muhtemelen 2016’dan sonra gemi inşa mühendisleri de Aselsan’da çalışabilecek” şeklinde cevapladı.

Gemi İnşaatı Oturumu 2
Zirvede gerçekleştirilen ikinci Gemi İnşaatı Oturumu’nda ise Damen Tersanesi’nden Önder Arabalı, Sanmar Tersanesi’nden Sidar Gökçe ve Arte Boatyard’dan Serkan Sürer konuşmacı olarak yer aldı. Önder Arabalı, kalıptan tekne üretimi ve infüzyon tekniği ile üretimin aşamalarını anlatırken; Sidar Gökçe, Sanmar Tersanesi’ni ve tersanenin ürettiği dünyanın ilk LNG ile çalışan römorkörünü tanıttı. Aynı firmadan Gökay Çakıroğlu da çeki testinin nasıl yapıldığına dair videolu bir anlatım yaptı. Serkan Sürer ise gemi inşa sanayisinde alüminyumun önemine vurgu yaptı.

Mühendislik ve Gemi Dizayn Oturumu
Mühendislik ve Gemi Dizayn Oturumu’ndaki konuşmacılardan Ayden Marine’den Nazif Can Güneysu, firmasını tanıtarak ürünlerinden, hedeflerinden ve Ar-Ge çalışmalarından bahsetti. Artı Mühendislik’ten Serdar Yaraş, detay mühendislik hakkında bilgi verdi ve yapılmış projelerden ve kullandıkları programlardan söz etti. Mesh Mühendislik’ten Levent Kaydihan, yazılım çözümlerinin gemi inşa mühendisliği kolunu ele alırken; Seft Dizayn’dan Serkan Özden, yazılım ve donanım alt yapısı hakkında bilgi verdi, tasarım sürecini kısaca anlattı.

Yat Tasarım Oturumu
Zirvenin son oturumu olan Yat Tasarımı Oturumu’nda konuşmacı olarak yer alan Utopia International Marine’den Ömer Şirin ve Soyaslan Design’dan Turhan Soyaslan, firmalarını tanıtırken tamamlanmış projelerinden örnekler verdi.
 


İlginizi çekebilir...

Galataport İstanbul'da Knauf Güvencesi

Galataport İstanbul'da, sektörde en yüksek ürün kalitesi, geniş ürün gamı ve kapsamlı teknik danışmanlık ve hizmetleriyle bilinen Knauf'un ürü...
20 Mayıs 2020

GİSBİR Başkanı Murat Kıran: "Tersanelerimiz Tüm Tedbirleri Alarak Çalışmaya Devam Etmektedir"

Tersanelerimiz de sürecin en başından bu yana hatta virüs ülkemize girmeden önce bir dizi tedbiri hayata geçirmiş olup, bu süreçte devletimizin kararl...
4 Mayıs 2020

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yalıtım dergisi tarafından 2004 yılından beri aralıksız her sene düzenlenen ve yalıtım sektörünün gelenekselleşen organizasyonu; Yalıtım Sektörü Başar...
4 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.