E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Kaya Yapı'dan İş Güvenliği Çözümleri

12 Şubat 2009 Perşembe / 16:26 | SÖYLEŞİ
6. Sayı (Ocak-Şubat 2009)

Kaya Yapı, teknik-teknolojik halatlar, emniyet kemerleri-düşme durdurma sistemleri ve endüstride kullanılan her türlü kişisel koruyucu donanımların üretim, satış, kurulum ve montajını gerçekleştiriyor.
Kaya Yapı, teknik-teknolojik halatlar, emniyet kemerleri-düşme durdurma sistemleri ve endüstride kullanılan her türlü kişisel koruyucu donanımların üretim, satış, kurulum ve montajını gerçekleştiriyor. İş sağlığı ve güvenliği alanında, özellikle yüksekte çalışma konusuna odaklanmış olan firma, bu konuda sunduğu ürünlerin yanı sıra eğitimler de veriyor. Birçok tersane ile iş güvenliği alanında ürün sağlama ve eğitim verme gibi çalışmalar yapan firma, müşterisinin talebi doğrultusunda, önce uzman ekibini iş alanına gönderiyor. Bu ekip, iş alanındaki aksaklıkları, tehlikeleri tespit ediyor ve bir risk analizi yapıyor. Böylelikle hem ekipman hem de eğitim konusundaki eksiklikleri belirleyen firma, uygun iş güvenliği ekipmanlarını ve özel çözüm önerilerini müşterisine sunuyor. Teklifin kabul edilmesi durumunda da ürünlerini sevk ederek hem kurulumunu ve montajını gerçekleştiriyor, hem de uygulamalı olarak gerekli eğitimleri veriyor.Kaya Yapı Satış Yöneticisi Ali Kaya, “İnsan ayağını yerden kaldırdığından itibaren mutlaka güvenlik tedbiri içerisine girmek zorunda. Yüksekteyken insanın bilinci kaybolsa dahi aşağı düşme durumunda onu tutan bir sistemin olması gerekiyor. Yüksekte yerini değiştirecekse kendini bağlayabileceği başka bir ekipmanı yanında taşıyor olması gerekiyor. Daha sonra aynı hat üzerinden güvenle geri inip, ayağı yere basana kadar o güvenlik hattından çıkmaması gerekiyor. Bu konu üzerinde çok duruyoruz, gerekli ekipmanlarının üretimini sağlıyoruz ve eğitimlerini veriyoruz. Gerektiğinde bu ekipmanların ilgili yerlere montajını da tasarlayıp uyguluyoruz” diyor.

Ali Kaya şöyle devam ediyor: “Birçok tersanede emniyet ağlarıyla ilgili çalışmalar da yaptık. Bazı tersanelerde kaynak yapımı nedeniyle zarar görmemesi için yanmazlık içeren emniyet ağları da kullandık. Emniyet ağları özellikle tersanelerde büyük öneme sahip ve çok kullanılan bir güvenlik aracı. Bunlar aşağıda çalışan insanların üzerlerine herhangi bir şey düşmesini engellemek amaçlı kullanılabildiği gibi yukarda toplu olarak çalışan ve emniyet kemeri takamayacağı bir iş yapan insanların da düşmesi durumunda onları tutabilmek amaçlı kullanılabilir.”

“Endüstride, fabrikada ya da tersanede çalışan bir personelin güvenliği için ne gerekiyorsa tamamını sağlıyoruz. Ürünlerimiz içerisinde baştan ayağa kadar farklı fonksiyonlara karşı korumayı sağlayan, tamamı Avrupa normlarına uygun bütün ekipmanlar yer alıyor. İşin durumuna göre farklı özellikleri olan baretler, gözleri korumak için, gerektiğinde yanmayan, kırılmayan, kırılsa bile dağılmayan, farklı modellerde gözlükler, çeşitli seviyelerde gelen sesi belli seviyelere indiren kulak tıkaçları ve kulaklıklar, solunum koruma ile ilgili her türlü toz ve gaz maskeleri, ortamdaki gazları ve miktarını ölçen çeşitli aparatlar, vücudu tamamen koruyan iş elbiseleri, yapılan işe göre farklı özellikleri olan güvenlik ayakkabıları gibi geniş ve her ihtiyacı karşılayabilecek bir ürün portföyümüz var.”


Emniyet kemeri iş güvenliğinin can damarıdır

“En çok üzerinde durduğumuz ürünümüz ise üretimini bizim sağladığımız ve dünyanın 23 ülkesine sattığımız emniyet kemerleri ve aksamları. Vücudu tamamen saran, düşme durumunda zarar vermeyen, özellikle başı koruma altına alacak pozisyonu sağlayan ve yükleri vücudun en uygun yerlerine getiren dizaynlarda yapıyoruz. Emniyet kemeri iş güvenliğinin can damarıdır. Görevi sadece düşmeyi durdurmak değildir. Çünkü basit bir emniyet kemeri de düşmeyi durdurabilir ama düşme yüksekliğine ve kişiye bağlı olduğu noktalara göre yine de insana zarar verebilir, hatta şiddetine göre sakat kalmasına bile neden olabilir.”

“Gebze’de, dünyada da sadece birkaç tane örneği olan bir yüksekte çalışma eğitim merkezi kurduk. Burada yüksekte çalışma gerektiren birçok ortam bire bir simüle ediliyor.”


 


İlginizi çekebilir...

Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran: "Burası Türkiye Burada İş Var"

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran dergimizin sorularını yanıtladı. Kıran; Odanın 2019 faaliyet başlıklarından, deniz nakliyat fir...
29 Mart 2019 Cuma / 14:00

UBM Fuarlar Direktörü Esin Aslıhan Göksel: "Türk Denizcilik Sektörü Avrupa'nın Denizcilik Üssü Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerliyor"

UBM Fuarlar direktörü Esin Aslıhan Göksel, Expomaritt Exposhipping Fuarı için dergimizin sorularını yanıtladı. Göksel, Türk denizcilik sektörünün gele...
29 Mart 2019 Cuma / 13:57

Pearl Naval Firma Kurucusu Gürhan Burak Alkoç:

'Hedefimiz, Yerli ve Milli Bir Denizcilik Fonu Kurmak'...
18 Ekim 2018 Perşembe / 16:27

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.