E-Dergi Oku 

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası 8. Öğrenci Çalıştayı Yapıldı

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası 8. Öğrenci Çalıştayı Yapıldı

24 Mart 2021 | HABERLER58 kez okundu

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Öğrenci Komisyonu tarafından düzenlenen 8. Öğrenci Çalıştayı, bu yıl 20 -21 Mart 2021 tarihlerinde pandemi nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Çalıştayın açılışı 20 Mart 2021 Cumartesi günü 09:30’da yapıldı. Çalıştay, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri ve Gemi ve Deniz Teknolojisi Bölümlerinden 120 öğrencinin katılımları ile gerçekleştirildi.
Çalıştay, Gemi Mühendisleri Odası Öğrenci Komisyonu Başkanı İsmail Yaşar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yaşar, konuşmasında , “Vakalarda oluşabilecek bir azalma ile yüz yüze bir Çalıştay yapabilme umudu bizi 2020 yılında yapılması gereken Çalıştayı 20 Mart 2021 tarihinde düzenlemeye itti. Fiziki olarak bir araya gelemesek de dijital ortamın avantajları da yok sayılamaz, bu sayede daha çok katılımcıya ulaşma ve normal şartlarda mesafelerden dolayı erişemeyeceğimiz konuşmacılarla buluşma fırsatına sahip olduk.” diyerek bu organizasyonun gerçekleşmesinde öncü olan Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’na teşekkürlerini iletti. Ardından, sözü Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bostancı’ya bıraktı.
Salih Bostancı, Çalıştayın önemini vurgulayarak sektör için önemli bir yere sahip olduğunu ve ülkemizin gelişiminde katkıda bulunduğunu ifade etti ve öğrenim hayatındaki bu tür etkinliklerin meslek hayatındaki önemini anlatarak Çalıştayın verimli geçmesini diledi.
Etkinlikte öğrenciler; Örgütlenme Atölyesi, Eğitim Atölyesi, Savunma Sanayi Atölyesi, Dijitalleşme/inovasyon Atölyesi, Türk Gemi İnşa Sanayi Atölyesi, Dizayn ve Açık Deniz Yapıları Atölyesi masa başlıkları ile oluşan atölyelere geçerek, kendilerine verilen başlıklarda fikir alışverişi yaparak yeni fikir ve proje önerilerini sundular. Atölye başkanları, sunulan yeni fikir ve projeleri daha sonrasında Çalıştay raporunu oluşturmak üzere not ettiler.
Ardından, Seft Mühendislik Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Semih Zorlu’nun, “Askeri Gemiler” konulu semineri ve STM A.Ş.’den Lider Mühendis Baycan Toptaş ve Kıdemli Denizaltı Dizayn Mühendisi Özgür Ata “Denizaltılar, Denizaltıların Tarihçesi ve Türkiye’de Denizaltı Tasarım/İmalat Faaliyetleri” konulu semineri ile devam etti. 1. Gün programı 17:30’da sona erdi.
TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Öğrenci Komisyonu tarafından düzenlenen 8. Öğrenci Çalıştayı, 2. gün programı 10:30’da Atölye çalışmaları ile başladı.
Ardından, Dry Docks World Construction Deparment Manager Alper Dilci, “Tersane İşleyişi” konulu semineri, Damen Yachting Clissingen Teknik Uzman Ömer Faruk Kaya “Gemilerde Ana Makine Seçim Süreci” konulu semineri ve STM A.Ş.’den Uzman Makine Dizayn ve Donatım Mühendisi Kaan Aktay “Makine Montaj ve Alignment” konulu semineri ile devam etti.
Programa atölye çalışmaları ile devam edildi.


 


İlginizi çekebilir...

Tersan Tersanesi 100. Projesi Olan, Longliner Tipi Fabrika Balıkçı Gemisini Suya İndirdi

Tersan Tersanesi, Norveçli Ervik Havfiske için inşa ettiği Argos Helena isimli Fabrika balıkçı gemisini suyla buluşturdu....
22 Mart 2021

2021'in İlk Denizcilik Fuarı 25 Mayıs'ta

CNR Avrasya Boat Show, 25 - 30 Mayıs 2021 tarihleri arasında denizde organize edilecek....
26 Şubat 2021

Piri Reis Üniversitesi Eğitim Hizmet İhracatı Şampiyonu

Hizmet İhracatçıları Birliği '2019 Yılı Hizmet İhracatı Şampiyonları' etkinliği sektörün yaklaşık 64 milyar dolarlık ihracata ulaşılmasına kat...
28 Aralık 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.