E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Norveç'e İhraç Edilen Gemilerde ELKON Katkısı

Norveç'e İhraç Edilen Gemilerde ELKON Katkısı

12 Eylül 2019 | HABERLER279 kez okundu

Dünyanın en büyük ikinci deniz ürünleri üreticisi Norveç’te balıkçılık sektörünün inovasyonlarına Türkiye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de üretilen onlarca yeni nesil akuakültür gemisi; doğa dostu olmasının yanı sıra katma değer üreterek çiftlik balığı yetiştiriciliği sektörüne hareketlilik katıyor.

Norveç için üretilen son projelerden biri olan canlı balık taşıma gemisinde yine Türk mühendislerinin alın teri ve yenilikçilikleri başrol oynadı. Sefine Tersanesi’nde inşa edilen ve Elkon tarafından elektrik, elektronik ve otomasyonu entegrasyonu tamamlanan gemi; deniz çiftliklerinde yetiştirilen balıkları açık denizlerde yer alan çiftliklerden toplayıp, canlı olarak satılacağı pazarlara ya da işleneceği fabrikalara kadar taşıyabilecek.

Norveç, Yüzde 95’i İhraç Ediyor
Teknik olarak işin başında yer alan Elkon Kıdemli Elektrik Mühendisi Neslihan Özgün, “Norveç, deniz ürünlerinin yüzde 95’ini Avrupa Birliği başta olmak üzere dünyanın her ülkesine ihraç edebiliyor. Dolayısıyla balıkçılık ve akuakültür sektöründe büyük bir dönüşüm yaşıyorlar. Biz de Türk mühendisleri olarak bu dönüşümün bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
 

6 Gemiden İlki
Sefine Tersanesi’nde Norveçli armatör firma DESS AQUA adına inşa edilmekte olan 6 canlı balık taşıma gemisinin ilki olan projede, geminin elektrikle pervane tahriki dahil tüm elektrik ve gemi otomasyon işlerini yürüttüklerini ifade eden Neslihan Özgün, “Bu gemilerde canlı taşınan balıkların yaşam kalitesini, hijyenik koşullarını iyileştiren ve çevresel etkilerinin azaltan tasarımlar yapıldı. Elkon’da bu tasarımların kusursuz bir şekilde hayata geçirilmesi için enerji kalitesi yükseltilmiş (düşük harmonikli), enerji verimli, düşük gürültülü elektrik sistemlerini tedarik edecek. Norveç’in Grim Stad Bölgesi’nden Dess Aqua Culture Shipping AS için inşa edilen gemiler 84.4 metre uzunluğunda ve 3.500 metre küp balık taşıma haznesine sahip bulunuyor” dedi.

Gemi Kullanılmadan Satıldı
Norveç hükümeti son yıllarda cesur kararlar aldığını ve denizlerde detaylı araştırmalar yaptığını sözlerine ekleyen Neslihan Özgün konuşasını şöyle tamamladı: “Norveç deniz ve kıyı balıkçılığı için düzenlemeler gerçekleştirdi. Norveç’li denizcilik ve deniz ürünleri şirketlerin gözü hem maliyet, hem de inovasyon açısından Türkiye’ye kaydı. Dünyada da bu çalışmalar yankı uyandırdığı için, gemiyi inşa ettiren armatör DESS AQUA firması ilk gemisini hiç kullanmadan doğrudan Avustralyalı armatör TASSAL firmasına sattı. Bu nedenle ilk gemi Norveç yerine Avustralya’da çalışacak. Böylece SANMAR Tersane ile birlikte inşa edilen römorkörlerden sonra Elkon’un elektrik entegrasyonunu yaptığı bir gemi daha Avustralya’da çalışmaya başlayacak.” 


 


İlginizi çekebilir...

Sefine Tersanesi 2020'nin İlk Gemisini Teslim Etti

Düşük emisyonlu jeneratör ve bataryalarla çalışan yolcu gemisi olan '˜Florøy', 16 Ocak 2020 tarihinde Norveçli sahiplerine teslim edildi....
20 Ocak 2020

YANMAR Marine Boot Düsseldorf'da İki Yeni Motor Serisini Tanıtacak

YANMAR Marine International Boot Düsseldorf 2020'de iki yeni motor serisini, düzenlediği uluslararası basın toplantısında tanıtacak....
10 Ocak 2020

DFDS Akdeniz İş Birimi'nin Kurumsal İletişim Müdürlüğüne Özlem Dalga atandı

Danimarkalı denizcilik ve lojistik alanlarında Avrupa'nın lider firması DFDS'nin Türkiye'de faaliyet gösteren şirketi DFDS Akdeniz İş Biri...
9 Ocak 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.