E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

GMO'nun Geleneksel Oda Gecesi 15 Aralık'ta Düzenlendi

GMO'nun Geleneksel Oda Gecesi 15 Aralık'ta Düzenlendi

17 Aralık 2018 Pazartesi / 11:34 | HABERLER16 kez okundu

Gemi Mühendisleri Odası’nın 64. kuruluş yıldönümünü kutladığı Geleneksel Oda Gecesi, 15 Aralık 2018 Cumartesi akşamı Titanic Business Otel Kartal’da gerçekleşti.
Geceye TBMM Başkanı Binali Yıldırım; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Ahmet Arslan, eski Müsteşar Suat Hayri Aka, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Salih Bostancı'nın yanı sıra sektörden birçok davetli katıldı.
Gecede bir konuşma yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, gemi mühendisliğinin ne demek olduğunu, mesleğin zorluklarını ve değerini iyi bilen bir ailenin üyesi olduğunu belirterek, “Bugün sadece Gemi Mühendisleri Odası’nın kuruluşunun 64. yıldönümünü değil; aynı zamanda Mühendishane-i Bahri Hümayun’un da içinde yer aldığı Tersane-i Amire’nin kuruluşunun 563. yıldönümünü de kutluyoruz. Tüm Gemi İnşa Mühendisleri’nin bu anlamlı gününü, Gemi Mühendisleri Odası’nın 64. ve Tersane-i Amire’nin 563. kuruluş yıldönümlerini en içten duygularla kutluyorum.” dedi.

Binali Yıldırım: “Gemi İnşada Hareketlilik Başlıyor”
Programa katılan TBMM Başkanı Binali Yıldırım da bir konuşma yaptı. Küresel krizden gemi inşa sektörünün dünya çapında etkilendiğini ifade eden Yıldırım, yavaş yavaş gemi inşada bir hareketliliğin başladığını, tekrar piyasanın yükseldiğini söyledi.
Deniz taşımacılığında da son 1,5 yılda hareketliliğin arttığını dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu: “Dünyanın ortalama kalkınması, büyüme hızı 3’ün altında seyrediyor. 3’ün altında bir büyüme esasında küçülmeye işaret ediyor. Dolayısıyla küresel kriz henüz tam anlamıyla geçmiş değil, başlangıçta gelişmiş ülkelerde, daha sonra gelişmekte olan ülkelerde etkisini göstermeye başladı. Bu arada Türkiye güzel bir iş yaptı, Tuzla’nın yanı sıra biz Yalova’yı da tersane bölgesi ilan ettik ve orada tersaneler kuruldu. 37 tersanemiz varken, 80’e yakın tersaneye çıktık. Gemi inşadan kaybettiğimizi, bakımdan telafi ettik. Bakımda öğrendiğim kadarıyla işler oldukça iyi gidiyor. Tersanelerin sayısının artmasıyla da 600 bin tonluk bir kapasitemiz yıllık 4,5 milyon tona ulaştı. Çalışan sayısı 30 bin civarında. Yan sanayiye hizmet verenleri de kattığımızda 120 bine, aileleriyle birlikte 500 bine yaklaşan bir nüfus, gemi inşa sektöründe ve yan sanayisinde geçimini sağlıyor.”
Gemi inşa sektörünün, eğitim, istihdam gibi konularda kararlı bir şekilde ilerlediğini de sözlerine ekleyen Yıldırım, “Gemi inşa sektörü katma değer üreten bir sektördür. Türkiye üreterek kazanacaktır, Türkiye, akıl terini alın terine katarak kazanacaktır.” diye konuştu.
Yıldırım'a konuşmasının ardından, Gemi Mühendisleri Odasına kendi el yazısıyla yaptığı başvuru formu hediye edildi.


 


İlginizi çekebilir...

Uzmar, Towage Şirketi Svitzer 'a 2 Römorkör' ü Teslim Etti.

Römorkör imalatında uluslarası bir üne sahip Uzmar Tersanesi, 12 Mart 2019 tarihinde düzenlenen törenle iki RAstar 3200 sınıf eskort-towage römorkörü ...
13 Mart 2019 Çarşamba / 17:26

Mega Ro-Ro Gemisi Türk Bayrağı'yla Sefere Çıktı..

Türkiye'nin en büyük Ro-Ro operatörü U.N. Ro-Ro'nun Akdeniz İş Birimi'ne bağlı olduğu Avrupa'nın denizcilik ve lojistik devi DFDS, Akd...
7 Mart 2019 Perşembe / 15:53

İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran'dan 'İstihdam Seferberliği' Kampanyasına Destek

İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran 'Türk Denizcilik Sektörü olarak İstihdam Seferberliğinde elimizi taşın altına koyacağız.'...
6 Mart 2019 Çarşamba / 16:27

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.