E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

GMO'nun Geleneksel Oda Gecesi 15 Aralık'ta Düzenlendi

GMO'nun Geleneksel Oda Gecesi 15 Aralık'ta Düzenlendi

17 Aralık 2018 Pazartesi / 11:34 | HABERLER19 kez okundu

Gemi Mühendisleri Odası’nın 64. kuruluş yıldönümünü kutladığı Geleneksel Oda Gecesi, 15 Aralık 2018 Cumartesi akşamı Titanic Business Otel Kartal’da gerçekleşti.
Geceye TBMM Başkanı Binali Yıldırım; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Ahmet Arslan, eski Müsteşar Suat Hayri Aka, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Salih Bostancı'nın yanı sıra sektörden birçok davetli katıldı.
Gecede bir konuşma yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, gemi mühendisliğinin ne demek olduğunu, mesleğin zorluklarını ve değerini iyi bilen bir ailenin üyesi olduğunu belirterek, “Bugün sadece Gemi Mühendisleri Odası’nın kuruluşunun 64. yıldönümünü değil; aynı zamanda Mühendishane-i Bahri Hümayun’un da içinde yer aldığı Tersane-i Amire’nin kuruluşunun 563. yıldönümünü de kutluyoruz. Tüm Gemi İnşa Mühendisleri’nin bu anlamlı gününü, Gemi Mühendisleri Odası’nın 64. ve Tersane-i Amire’nin 563. kuruluş yıldönümlerini en içten duygularla kutluyorum.” dedi.

Binali Yıldırım: “Gemi İnşada Hareketlilik Başlıyor”
Programa katılan TBMM Başkanı Binali Yıldırım da bir konuşma yaptı. Küresel krizden gemi inşa sektörünün dünya çapında etkilendiğini ifade eden Yıldırım, yavaş yavaş gemi inşada bir hareketliliğin başladığını, tekrar piyasanın yükseldiğini söyledi.
Deniz taşımacılığında da son 1,5 yılda hareketliliğin arttığını dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu: “Dünyanın ortalama kalkınması, büyüme hızı 3’ün altında seyrediyor. 3’ün altında bir büyüme esasında küçülmeye işaret ediyor. Dolayısıyla küresel kriz henüz tam anlamıyla geçmiş değil, başlangıçta gelişmiş ülkelerde, daha sonra gelişmekte olan ülkelerde etkisini göstermeye başladı. Bu arada Türkiye güzel bir iş yaptı, Tuzla’nın yanı sıra biz Yalova’yı da tersane bölgesi ilan ettik ve orada tersaneler kuruldu. 37 tersanemiz varken, 80’e yakın tersaneye çıktık. Gemi inşadan kaybettiğimizi, bakımdan telafi ettik. Bakımda öğrendiğim kadarıyla işler oldukça iyi gidiyor. Tersanelerin sayısının artmasıyla da 600 bin tonluk bir kapasitemiz yıllık 4,5 milyon tona ulaştı. Çalışan sayısı 30 bin civarında. Yan sanayiye hizmet verenleri de kattığımızda 120 bine, aileleriyle birlikte 500 bine yaklaşan bir nüfus, gemi inşa sektöründe ve yan sanayisinde geçimini sağlıyor.”
Gemi inşa sektörünün, eğitim, istihdam gibi konularda kararlı bir şekilde ilerlediğini de sözlerine ekleyen Yıldırım, “Gemi inşa sektörü katma değer üreten bir sektördür. Türkiye üreterek kazanacaktır, Türkiye, akıl terini alın terine katarak kazanacaktır.” diye konuştu.
Yıldırım'a konuşmasının ardından, Gemi Mühendisleri Odasına kendi el yazısıyla yaptığı başvuru formu hediye edildi.


 


İlginizi çekebilir...

KOSDER'den 9 E.Ü. Denizcilik Fakültesi'nde Konferans

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) heyeti 9 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde '˜Koster Armatörlüğü ve İşletmeciliğ...
29 Mayıs 2019 Çarşamba / 11:14

İzmir Shipyard'dan Güney Kore'ye Teknoloji Transferi

Temelleri 1996 yılında atılan Gözüyılmaz Mühendislik'in yurt dışı markası olan İzmir Shipyard, uluslararası pazarlama çalışmalarına hız kesmeden d...
20 Mayıs 2019 Pazartesi / 14:58

GMO Geleneksel İftar Yemeğinde Üyeleri ile Buluştu

Gemi Mühendisleri Odası tarafından 16 Mayıs 2019 tarihinde verilen iftar yemeğinde denizcilik sektör temsilcileri, GMO üyeleri ve aileleri bir araya g...
20 Mayıs 2019 Pazartesi / 11:49

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.