E-Dergi Oku 

Denizcilik Sektörü, DTO PLUS'ta Konuşuldu

Denizcilik Sektörü, DTO PLUS'ta Konuşuldu

4 Haziran 2020 | HABERLER3.904 kez okundu

Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesi Erkan Dereli, İMEAK DTO canlı yayınına katıldı.
30 Mayıs Cumartesi akşamı DTO Plus Youtube kanalında gerçekleşen programa, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit, Meclis Üyeleri Halim Mete ve Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan Dereli konuk oldu. Program içeriğinde, gündemde olan Covid 19 virüsünün denizcilik sektörüne etkileri ve pandemi süreci sonrasında Dünya ve Türk Deniz ticaretine bırakacağı izlerin neler olabileceği konuları program başlangıcında değerlendirildi.
Geçmişteki anıların da yer aldığı sohbette; Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli’nin konuşmasının satır başları:
Yüzyıllar boyunca Türk Denizcilik Endüstrisine hizmet eden Haliç Tersanesin öneminden ve 11 Aralık 2020’de Tersane-I Amire’nin 565. Kuruluş yıl dönümü bağlamında ‘Dünya Tersanecilik Günü’nün kutlanması ile ilgili girşimlere başlanılması gerektiğini ifade etti.
Güven unsurunun insan şekline bürünmüş olan Kılavuz Kaptanlarımız, korona virüsü başladığı andan itibaren kesintisiz bir şekilde başta Türk Boğazlarımız olmak üzere Hopa’dan İskenderun’a mesleklerini büyük bir azimle ve fedakarlı icraa ettiklerini belirtmiş ve hükmü şahsında tüm kılavuz kaptanlara canlı yayında teşekkür etti.
Deniz Ticaret Odası Denizcilik Eğitim ve İstihdam Komisyonunda yer alan Erkan Dereli pandeminin denizcilik eğitimine etkileri hakkında da bilgi verdi. Öncellikle denizcilik liselere öğrencilerinin Gemi Adamları Eğitim Yönergesi ile sıkıntılarının olduğunu ve birçok denizcilik lise öğrencilerininbu kısıtlamalardan dolayı problem yaşadığını ve sorunların ivedilikle çözülmesi gerektiğini belirtti.
Denizcilik eğitiminin pandemi sürecinde büyük bir özveri ile uzaktan eğitimle devam ettiğini ifade etti. Yüksek öğrenim, meslek yüksek okulları ve denizcilik meslek liseleri olmak üzere Türkiye genelinde 20000 öğrencinin olduğu, pandemic süreci ve sonrasında staj eğitimleri için mağduriyet yaşanmaması adına, Eğitimve İstihdam Komisyonu olarak, dijital platform sanal gerçek staj eğitimi konusunda çalıştıklarını belirtti.
Program esnasında; gelen sorular üzerine, Yüksek Denizcilik Okulu’nun İTÜ Denizcilik Fakültesine bağlanması fikrinin nasıl oluştuğunu ve sürecin nasıl başladığını açıkladı. Ayrıca TÜDEV ve Piri Reis Üniversitesinin kuruluş hikayesi de programda ele alındı.

Erkan Dereli'nin konuşmasının sonunda gemiadamlarının yıpranma payının öneminden, Türk Uzakyol Kaptanlar Derneğinin üyesi olduğu Uluslararası Uzakyol Gemi Kaptanlar Derneği'nin yayınlamış olduğu belgeyi referans gösterek Gemi Adamlarının; gemi üzerinde pandemi süresinde yaşadığı sıkıntılarından bahsedildi. Her yıl Mayıs ayı sonunda- Haziran ayı başında kutlanan Türk Kılavuz Kaptanlar Haftasını kutlayarak, meslek şehitlerini  andı.
Bu keyifli sohbetin tamamını Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Yayın linki: https://youtu.be/icN6AQWxcu4


 


İlginizi çekebilir...

Borusan, KAGİDER'den FEM Sertifikası Aldı

Borusan Holding, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına son vermek için uyguladığı Fırsat Eşitliği Modeli ser...
11 Aralık 2020

MPC Konteyner Gemileri, Alfa Laval Balast Suyu Arıtma Sistemlerine Yatırım Yapıyor

Deneyime dayalı Connectivity yatırımları üzerinden geçen yıl boyunca MPCC, PureBallast Connect ile PureBallast 3 balast suyu arıtma sistemlerini başar...
10 Aralık 2020

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası 66. Kuruluş Yıl Dönümünü Çevrimiçi Kutlayacak

66. Kuruluş Yıl Dönümünü 12 Aralık 2020 tarihinde çevrimiçi olarak odanın YouTube kanalında gerçekleşecek....
10 Aralık 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.