E-Dergi Oku 
GEMİYAP A.Ş.

'Köprüüstü Simülatörü"10 Haziran 2020 Günü Törenle Açıldı.

'Köprüüstü Simülatörü"10 Haziran 2020 Günü Törenle Açıldı.

13 Haziran 2020 | HABERLER3.107 kez okundu

2019 PROF. DR. FUAT SEZGİN YILI” anısına Piri Reis Üniversitesi tarafından Gülhane Parkında bulunan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Ziyaretçilerinin Kullanımına Sunulan “KÖPRÜÜSTÜ SİMÜLATÖRÜ” 10 Haziran 2020 günü törenle açıldı.
Tören; “Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı” Başkanı Mecit Çetinkaya, Dr. Ursula Sezgin, Vakfın Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Erdoğan, Kurucu Başkanı Ethem Sancak, Deniz Ticaret Odası Başkanı Sn. Tamer Kıran, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ve müzenin üst düzey yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşti.
Üniversitede ayrıca; 17 Aralık, Salı günü “2019 Prof.Dr.Fuat SEZGİN Yılı Konferansı ve Ödül Töreni gerçekleşti. Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Tarihi Uygulama Ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen bilimsel makale yarışması ile lise düzeyindeki öğrenciler arasında düzenlenen resim ve gemi modeli yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.
Köprüüstü Simülatörünün esas amacı; Uluslararası Denizcilik Teşkilatı (IMO) standartlarına uygun olarak kullanıcılara mümkün olan en gerçekçi gemi manevra eğitimini yaptırmak ve simülator kullanılarak daha düşük maliyetle yönetim seviyesinde bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini sağlamaktır. 
Simülatörün, Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından kurulan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne konulmasının amacı ise; matematiksel coğrafya sayesinde müslüman bilim adamlarının denizcilik bilimine yaptıkları katkıları ortaya çıkaran ve kendisi de bir denizcilik tarihçisi olan hocamıza denizci bir üniversite olarak vefa borcumuzun ödenmesidir.
Bu simülatörle; denizcilik konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan halkımız ve çocuklarımızın en azından ilgi duyabilecekleri Istanbul Boğazı gibi stratejik önemi olan bir ortamda, bir geminin hem dümeni ve hem de makinalarını kullanarak boğazdan geçmeleri deneyimini yaşamalarının onlara denizcilik sevgisi aşılayacağını değerlendirmekteyiz. Böyle bir simulator Türkiye’de ilk kez bir müze ortamında halkımız ve çocuklarımızın kullanımına sunulmaktadır.
PRU Köprüüstü Simülatörü özellikleri; a.160 derecelik görüntü sağlayan 3 Adet 22 inç Monitör, b.1 Adet Manevra Konsolu ve 22 inç Dokunmatik Monitörü, c. 1 Adet Dümen ve 1 Adet Makine Telgrafı(Gaz kolu) d.1 Adet Simülasyon Bilgisayarı, sistem gereksinmelerini, kablo ve yardımcı bağlantılarını ihtiva eden ana gövdeden meydana gelmiştir. Simülatörün boyutları 2X2,20 metre ebadındadır.Bu simülatörün bir diğer önemli özelliği de yerli ve milli imkanlar kullanılarak yapılmış olmasıdır.
Piri Reis Üniversitesi tarafından yaptırılan bu simülatörün halkımızın ve çocuklarımızın denizciliği tanıması ve sevmesi ve onları denizciliğe yöneltmesine önemli katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir.
 


 


İlginizi çekebilir...

Piri Reis Üniversitesi Eğitim Hizmet İhracatı Şampiyonu

Hizmet İhracatçıları Birliği '2019 Yılı Hizmet İhracatı Şampiyonları' etkinliği sektörün yaklaşık 64 milyar dolarlık ihracata ulaşılmasına kat...
28 Aralık 2020

9. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği'nin her yıl organize ettiği ve artık gelenekselleşen ''9. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışmas...
25 Aralık 2020

KOSDER'den Denizci Öğrencilere Anlamlı Destek

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER), İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi öğrencilerine 27 adet dizüstü bilgisayar hediy...
25 Aralık 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.