E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Halojen İçermeyen Elastomerik Kauçuk Köpüğü Yalıtım Malzemeleri

Halojen İçermeyen Elastomerik Kauçuk Köpüğü Yalıtım Malzemeleri

17 Kasım 2017 Cuma / 16:57 | ÜRÜN TANITIMI
53. Sayı (Kasım-Aralık 2017)
39 kez okundu

Yangın, maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu oluşan yanma reaksiyonlarının neden olduğu doğal bir afettir. Yangınların, oluştukları coğrafik alanda maddi hasarlara neden olmalarından ziyade, insan sağlığı üzerinde de son derece olumsuz etkileri vardır. Yangın esnasında dumandan kaynaklı zehirlenmeleri önlemek amacıyla yalıtım malzemesinin zararlı emisyon salımının asgari miktarda olması gerekmektedir.

Coolflex HF (Halogen Free) elastomerik kauçuk köpüğü halojensiz yapısıyla minimum zararlı emisyon salımı sağlar. Bu sebeple genellikle ulaştırmada, offshore platformlarda, petrokimya tesislerinde, denizcilik sektöründe ve kamu binalarında kullanılır. Ayrıca Coolflex HF Formaldehit ve ağır metaller (kurşun, kadmiyum, cıva vs.) gibi zararlı maddeleri içermemesi birçok alanda güvenle kullanılabilmesini sağlarken, esnek yapısıyla da uygulama kolaylığı sunar.

1. GİRİŞ

Gelişen teknoloji ve hızla artan nüfus, beraberinde yangın risklerini artırıyor. Neredeyse tüm yapılar, özellikle AVM, hastane, otel, yüksek katlı binalar ve metro gibi büyük çaplı projeler yangın açısından her zaman risk taşıyor. Yangınlarda yaşanan can kayıplarının en büyük sebebi ise duman ve zehirli gazlar.

Ölümlerin yaklaşık yüzde 70’ine duman zehirlenmesi neden olurken, yüzde 60’ı ise yangının çıktığı mahalde değil, zehirli gaz salımından kaynaklı başka bir mahalde gerçekleşiyor. Yangın oluşumunu tamamen engellemek mümkün olmamakla birlikte, oluşabilecek hasarlar minimize edilebilmektedir. Yapıların inşası sırasında alınan önlemler, yangın anında alınan önlemlere göre, yangının oluşmasını veya yayılmasını engellemek açısından daha önemlidir. Pasif yangın güvenlik önlemlerinin önemi burada anlaşılmaktadır. Bu noktada yapılarda, özellikle kamuya açık yapılarda, yangın güvenliği sağlayan ve yangın sırasında minimum zararlı emisyon salımı sağlayan ürünlerin kullanılması büyük önem arz eder.

Halojen içermeyen (halogen free) elastomerik kauçuk köpüğü ürünleri yangın esnasında minimum zehirli gaz salımı sağlayan malzemeler olarak bilinir. Aynı zamanda yandığında yoğun duman ortaya çıkarmaz, çevreye zararlı ve zehirli gazlar yaymazlar. Tesisatlarda bu ürünlerin kullanımıyla yangın sırasında can güvenliğinin artırılması sağlanır. Halojen, tehlikeli ve zehirli olarak bilinen bazı elementlere verilen bir isimdir. Bu elementlerden bazıları klor, brom ve brom bileşikleridir.

2. MEKANİK TESİSATTA YALITIM AMAÇLI KULLANILAN ELASTOMERİK KAUÇUK KÖPÜĞÜ MALZEMESİNİN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ

Mekanik tesisat yalıtımı, bir sistemin ısıtılması, soğutulması veya sahip olduğu ısının korunması için harcanan enerjinin düşürülmesinde oldukça önemlidir. Sistemin gerekliliklerine uygun malzeme seçimi, doğru yalıtımın olmazsa olmazlarındandır. Enerji tasarrufu, akışkanın geçtiği yüzeyin büyüklüğüne, yalıtılmak istenen yüzeyle ortam arasındaki sıcaklık farkına, ortamın bağıl nemine ve ısı yalıtım malzemesinin özelliklerine bağlıdır. Ayrıca düşük ısıl iletkenlik katsayısı ile enerji kaybını önler, korozyon oluşumuna karşı yüksek direnç gösterir. Bir yalıtım malzemesinde kullanım alanına göre gözönünde bulundurulması gereken özellikler sıralanacak olursa;

• Isıl iletkenlik katsayısı

• Su buharı difüzyon direnci

• Maksimum çalışma sıcaklığı

• Yangın sınıfı

• Duman yoğunluğu

• Standartlara uygun toleranslı boyutlar

• Uygulama kolaylığı

Hava, içerisinde bir miktar su buharı bulundurur. Su buharı, sıcaklık ve bağıl neme bağlı olarak, kısmi basınç ile yüksek nem oranına sahip ortamdan, düşük nem oranına sahip ortama akar. Bu akış gerçekleşirken malzemelerin yapısı gereği buhar bir dirençle karşılaşır. Havanın buhar geçirgenliğinin, malzemenin buhar difüzyon direncine oranına, “Su buharı difüzyon direnç katsayısı (μ)” denir [1]. Buhar difüzyon direnci, tesisatta yoğuşma olup olmayacağını doğrudan etkileyen faktörlerin başında gelir.

Son yıllarda ısı yalıtımı altındaki korozyon (CUI: Corrosion Under Insulation) mekanik tesisat yalıtımlarının hayati konu başlıklarından biri olmuştur. Bu, mekanik tesisatın öngörülen kullanım ömrünü düşüren, çalışma alanlarında hayati risklere ve çok büyük maddi kayıplara neden olabilen bir durumdur [1]. Açık gözenekli ve düşük su buharı difüzyon direncine sahip ürünler bu kayıpları artırırken, yüksek su buharı difüzyon direncine sahip kapalı gözenekli ürünler, nemin ve suyun tesisatla temasını keserek korozyonu önlemektedir.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız...


 


İlginizi çekebilir...

Layher İskele Sistemleri Tersane Şartlarında Bile Uzun Ömürlü

Layher Allround® (Flanşlı) İskele, başta endüstriyel tesisler olmak üzere, tersane, gemi yapım ve onarımlarında, sanat yapılarında, enerji santralleri...
29 Mart 2019 Cuma / 14:04

Eaton, Denizcilik Uygulamaları için Otomasyon Çözümleri Portföyünü Genişletiyor

DNV-GL sertifikası alan Eaton'ın ultra kompakt modüler parçalı-I/O sistemi XN300, artık denizcilik uygulamalarında da kullanılabiliyor. Eaton böyl...
18 Ekim 2018 Perşembe / 16:23

Askaynak, Clearosta ile Duman Emisyon Oranını Yüzde 40'a Kadar Azaltıyor

Askaynak, iş sağlığı ve güvenliğini üst düzeyde tutmak isteyen işletmeler için Clearosta örtülü elektrod ve özlü kaynak teli ürün gruplarıyla kaynak i...
18 Ekim 2018 Perşembe / 16:21

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.