E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

En Renkli 1 Temmuz Bu Sene Kutlandı

En Renkli 1 Temmuz Bu Sene Kutlandı

5 Temmuz 2018 Perşembe / 11:31 | HABERLER
20 kez okundu

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı münasebetiyle Deniz ve Ticaret Odası Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen programlar kapsamındaki son etkinlik olan Denizcilik Kokteyllisi il protokolünün ve denizcilerin katılımı ile gerçekleşti...

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 92. yıl dönümü kutlama programları Kocaeli’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin düzenlediği kutlama programları 1 hafta sürdü. 28-29 Haziran’da Gölcük’te yelken yarışları ile başlayan etkinlikler 30 Haziran’da 41 Burda AVM’de açılan gemi maketi ve fotoğraf sergisiyle devam etti. Çocuklarda denizcilik bilincinin oluşturulması amacıyla gemi maketi yapımı etkinliğinin de yapıldığı program 5 gün sürdü ve çocuklar kendi gemi maketlerini usta maketçilerin desteğiyle yapmış oldu. Etkinlikler 3 Temmuz Salı günü Kocaeli Liman Başkanlığı bahçesinde düzenlenen Kabotaj ve Denizcilik Kokteyli ile sona erdi.

Protokol Yoğun İlgi Gösterdi

Denizcilik Kokteyllisine; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Kocaeli Liman Başkanı Murat Müftüoğlu, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Gündoğdu, denizcilik camiası ve çok sayıda davetli katıldı.

Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel yaptığı konuşmada Kocaeli’nin denizci bir kent olduğunu vurgularken; Kocaeli Vali Hüseyin Aksoy da yaptığı konuşmada; “Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili 8333 km kıyı uzunluğu olan bir ülke. Denizciliğin daha iyi bir noktaya gelebilmesi bakımından yürütülen önemli çalışmalar var. Denizcilik sektörümüz her yıl kendisini geliştiriyor ve büyüyor. Denizcilik sektöründe Kocaeli önemli bir yer tutuyor. Kocaeli Karadeniz ve Marmara’ya kıyısı olan bir il ve her iki bölgede de denizcilik faaliyetleri için uygun ortamlar var. İzmit Körfezi 35 limanıyla geçtiğimiz yıl 73 milyon ton yüküyle Türkiye’nin en önemli limanlarının başında geliyor” dedi.

Vali Aksoy’dan sonra konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran ise Kocaeli’nin kendisi için ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Kocaeli’de denizciliğinin ilerlediğinden bahseden Kıran, Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel’e teşekkür etti.

En Renkli 1 Temmuz Kutlamaları

1 Temmuz günü Yalova, Kandıra ve İzmit Marina’da etkinlikler yapıldı. İzmit Kültür Tepesi’nde ki resmi tören ile başlayan etkinlikler; Atatürk Heykeline çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, saat 10.00’da Gölcük Denizcilik Meslek Lisesi’ne, saat 11.00’de Yalova Yürüyen Köşk’e, saat 18.00’de Kandıra Kefken Liman Başkanlığı’nda ki etkinlikler ile son buldu. İzmit Vapur İskelesinden kalkan vapurdan deniz şehitlerini anmak için denize çelenk bırakma töreni yapılırken, vapur daha sonra ücretsiz düzenlenen Büyük Ada Turu için adalara doğru seyre devam etti.

Kefken Liman Başkanlığı ve Kandıra Kaymakamlığının da destek olduğu Kefken limanında ki etkinlikler kapsamında; 100 metre yüzme, denizde tabak bulma ve yağlı direk yarışı yapıldı. Renkli görüntülere sahne olan yarışmalarda dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi. 

1 Temmuz etkinlikleri kapsamında 2 Temmuz Pazartesi günü ise Körfez Yarımca Sahili’nde kıyı temizliği etkinliği yapılarak sahilde ki çöpler temizlendi. Temizlik etkinliğinde yaklaşık 50 kilo çöp toplandı.


 


İlginizi çekebilir...

GMO Kabotaj Bayramını Denizcilerle Kutladı

Denizcilik camiası TMMOB Gemi Mühendisleri Odası ve TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası'nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu 1 Temmuz Deni...
2 Temmuz 2019 Salı / 15:34

DFDS Akdeniz İş Birimi'nin başına Lars Hoffmann getirildi.

Danimarkalı denizcilik ve lojistik firması DFDS'nin Türkiye'de faaliyet gösteren şirketi DFDS Akdeniz İş Birimi'nin Başkan Yardımcılığı gö...
28 Haziran 2019 Cuma / 15:43

Türk Loyd'u Performans Tablosunda 8. Sıraya Yükseldi

Türk Loydu, Paris MoU tarafından açıklanan Klas Kuruluşları Performans Tablosunda Yüksek Performans sınıfını koruyarak, 8. sıraya yükseldi....
18 Haziran 2019 Salı / 10:29

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.